Yeni Nesil Üretim Kaynakları: Bilgisayar ve İnternet

teknolojiİktisat teorisinde yer alan ve günlük hayatımızda da görebileceğimiz üzere hayatın devam etme sürecinde üretim ve tüketim döngüsü önemli bir yer tutmaktadır. Tüketim ihtiyaçlarımı çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir. Bunlar yeme-içme, korunma, giyim vb. zaruri ihtiyaçlar olabileceği gibi spor araba veya pırlanta satın alma vb. lüks tüketim ihtiyacı da olabilir. Neticede tüketim ihtiyacı nasıl olursa olsun bunu karşılamak üzere bir üretimin bulunuyor olması gerekir.

Gelişen Teknolojinin Üretime Etkisi

İlk çağlardan bu zaman gelene kadar üretim yöntemlerine baktığımızda teknolojinin gelişimiyle farklılaşmaları kolaylıkla farkedebiliriz. Gün geçtikçe insan gücüne dayalı üretim teknikleri yerini makinelere veya otomasyon sistemlerine bırakıyor. Bilgisayar tenolojisinin ve veri transfer hızlarının gelişmesiyle birlikte de artık buna bir de yazılım faktörü eklenmiş durumda.

Günümüzde yazılım geliştirilmek suretiyle muhtelif sayıda insanın yaptığı iş kadar işgücü elde edilebiliyor. Bu, daha ziyade işgücünden tasarruf etme boyutu sağlayan bir durum. Yani bu senaryoda esas işi yapanlar yine insanlar ve işin yapılması için insan varlığı şart. Bilgisayarlar veya otomasyonlu sistemler sadece gerekli insan sayısını azaltan bir rol oynuyor. Bunun yanında bir de yeni teknlojinin temelini oluşturan bilgisayar ve internetin para kazandırıcı yönü de mevcut.

Üretim Kaynağı Olarak Bilgisayar ve İnternet

Üretimin esasını oluşturan iki etmen mal ve hizmettir. Bu ikilinin tüketici tarafından alınması durumunda ise bir ekonomik değer oluşur. Parasal ekonomide bu ekonomik değer tabi ki parasal bir değerdir aynı zamanda. Yani uzun lafın kısası yasal çerçeve içerisinde para kazandırıcı mal veya hizmet ortaya koymak ekonomik olarak üretim yapmaktır.

Buradan yola çıkarsak artık günümüzde bilgisayar ve internet kullanarak mal ve hizmet üretilebilmekte ve bunun karşılığında da para kazanılabilmektedir. Bu bağlamda da bilgisayar ve interneti diğer üretim kaynaklarına ek olarak “yeni nesil üretim kaynakları” olarak kabul etmemiz gerekiyor.

Yeni Nesil Üretim Kaynaklarının Ürünleri

Ürün elde edilmesini sağlayan kaynaklara üretim kaynakları denir. Üretim kaynaklarına örnek olarak tarla, fabrika, halı dokuma tezgahı vb. verebiliriz. Bunlar geleneksel anlamda üretim yapılmasını sağlayan üretim kaynaklarıdır. Ancak, günümüzde sırt çantamızda taşıyabileceğiniz 10 inch boyutunda bir bilgisayar da üretim kaynağı haline gelmiş durumdadır.

Bir bilgisayar ile bir fabrikada, bir internet sitesinde, bir bankacılık hizmetinde vb. kullanılabilecek bir yazılım geliştirebiliriz, bir internet sitesi kurabilir ve ziyaretçilere farklı servisler veya bilgiler sunabilriz, ürünlerin satışında interneti aracı olarak kullanabiliriz, mobil yazılım veya uygulama geliştirebiliriz, oyun yapabiliriz.

Bu verdiğim örnekler sadece benim yazıyı yazarken aklıma gelenler. Bunun dışında pek tabii sayısız örnek verilebilir. Önemli olan şudur ki bilgisayar ve inernet bize bir tarla, bir fabrika veya bir mağazanın tanıyabileceği üretim kaynağı yetkinliklerini farklı bir formatta ve sırt çantamızda taşıyabileceğimiz şekilde sunabilmektedir.

Uzun Vadeli Büyümenin Etmenleri

Bir ekonominin uzun vadede büyümesini sağlayan iki temel faktör bulunmaktadır. Bunlar,

  1. popülasyon (nüfus),
  2. teknolojik gelişim

şeklindedir.

Bizim ilk etmende geliştirmemiz gereken yönler olduğunu pek düşünmüyorum ancak ikinci etmende alacağımız çok yol var. Teknolojik gelişimde dünyada aktör olmak 1-2 günde elde edilecek bir güç değildir. Bunun için on yıllara varan zaman dilimini kapsayacak şekilde planlar yapılması ve fikri üretimi müsait kılacak girişim iştahı ile rekabet oratmının oluşturulması gerekir.

Teknolojide lider olmak en nihai hedefimiz olmalıdır ancak biz şu anda henüz rekabet eder bir pozisyonda bile değiliz. Öncelikle mantalite olarak teknoloji üretimini yani mühendisliği yani ar-ge müessesini yani rekabetçi üretim yapabilmeyi öğrenmemiz ve uygulayabiliyor olmamız lazım.

Bunu sağladıktan sonra dünyada var olan ve uygulamada olan teknolojileri daha ileri taşımak hedef olmalıdır. Bu hedefe ulaşmak var olan teknolojiyi daha hızlı, daha ucuz, daha ulaşılabilir, daha yüksek verimli vb. hale getirmek şeklinde gerçekleşir. Başka bir dille ifade etmek gerekirse uzun vadede “çığır açan” ürünleri, markaları ve şirketleri bulunan bir ülke olmayı hedeflememiz gerekiyor. Buna yönelik olarak da günümüz itibarıyla bilgisayar ve internetin önemini kavramanın ve hangi açılardan bizi hedefimize taşıyabileceğini esaslı olarak idrak etmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir