Yeni Nesil Alternatif Bankacılık Kanalları

Bankalar paranın icadından sonra ortaya çıkmış, güven esasına dayanan bir iş modeliyle çalışan kurumlardır. Temel olarak toplumdaki parasal ihtiyaç dengesizliklerini yönetirler yani ihtiyaç fazlası parası olanlar için güvenilir bir depo, eksiği olanlar için de güvenilir bir borçlanma kaynağı görevi üstlenirler.

Nasıl ki insanlık tarihi ve ihtiyaçları yıllar içinde bir evrilme sürecinden geçmekte ise bankacılık da çeşitli yeni ürünlerle ve teknolojik altyapılarla buna ayak uydurmaktadır. Bugün günümüzde kullandığımız en temel bankacılık ürünlerinden bir tanesi kredi kartlarıdır ve yine teknolojik gelişmelerle artık temel bankacılık kanalı olarak değerlendirebileceğimiz internet bankacılığı da hayatımıza girmiştir.

Tarihin her döneminde olduğu gibi günümüzde de yaşamakta olan farklı yaş grupları arasında farklı alışkanlıklar ve yeni gelişmeler nesil yaklaşım farklarını oluşturuyor. Bankacılıkta da bunu müşteri tercihleri ve eğilimleri olarak görüyoruz. Örneğin yaşı büyük tanıdıklarımız bankaya gittiklerinde mutlaka cüzdan yazdırmak isterler. Aslında cep telefonundan belki de saniyeler içinde yapabileceğimiz bakiye sorgulama işlemi yaparlar. Cüzdan yazdırmanın tek farkı son bakiye bilgisinin cüzdan diye tabir edilen bir kartona yazıcıyla yazılıyor olmasıdır.

Eskiden yeniye doğru gelirken yeni nesil kullanıcı alışkanlıkları ve buna paralel olarak kullanıcı eğilimleri ve beklentileri de kaçınılmaz olarak bankalar tarafından değerlendirilmek durumundadır. Genç nesil olarak nitelendirilebilecek ve özellikle internetle arası gayet iyi olan nesil de geleneksel bankacılık kanallarından farklı olarak daha çok internet tabanlı hizmetleri kullanmak istemektedir. Bu paralelde bankalar da bu yönde eğilimi olan mevcut ve gelecek müşterilerine online kanallar üzerinden hizmet sunma konusunda özel çalışmalar yürütmeye başladı.

Bu çalışmalardan en son gördüğüm örnek Kuveyt Türk bankası tarafından yapılan bir çalışma. İsmi Senin Bankan olarak konulmuş ve banka deyince aklımıza gelen klasik düşüncelerden farklı olarak yeni nesil beklentilere paralel olarak şekilde; ücretsiz kart, taksitlendirme imkanları, acil nakit ihtiyaçlarının karşılanması, eğitim ve sağlık sektörlerine özel kampanyalar vb. avantajlar getirilmiş. Detaylı bilgi için yeni hesap açma sayfasına giderek ürün ve hizmetler hakkında araştırma yapabilirsiniz.

Yeni nesil alternatif bankacılık kanalları olarak nitelendirdiğim bu sahnede böylece bir oyuncu daha sahneye çıkmış oldu. Bu oyuncuların akıbeti ve gelişimi sanırım bankacılığın geleceğini de belirleyen bir rol de üstlenecek ve bizlerin de takipte kalması gerekecek.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir