Yeni e-Posta Hesabı Kurma Resimli Anlatım

İçinde bulunduğumuz dönem içerisinde, gerek iş gerekse de özel ihtiyaçlar çerçevesinde e-posta hesabı çoğu kişi için neredeyse bir zorunluluk haline gelmiş bulunmaktadır. e-Posta hesapları mesajlaşma, doküman alışverişi, bilgilendirilme ve veri depolama vb. ihtiyaçlara yönelik olarak kullanılabilmektedir.

Yeni bir e-posta hesabı kurmak için ne yapılması gerekir?

e-Posta hesabı kurmak için iki alternatif mevcuttur. Bunlar;

  1. Kendi web sitenize bağlı olarak bir e-posta hesabı açmak
  2. Ücretsiz e-posta servis sağlayıcıları üzerinden e-posta hesabı açmak

1. Kendi web sitenize bağlı olarak bir e-posta hesabı açmak

Eğer özgün bir alan adıyla ücretli bir hosting üzerinden yayın yapan bir web siteniz varsa, bu web sitesine bağlı olarak e-mail hesabı yaratbilirsiniz. Web sitenizin isminin www.websiteniz.com olduğunu varsayarsak kendi belirleyeceğiniz bir ön isim ile örneğin iletisim@websiteniz.com veya admin@websiteniz.com gibi bir e-posta hesabı oluşturabilirsiniz. (İnternet sitesi kurmak ile ilgili olarak detaylı bilgiye İnternet Sitesi Kurmak İçin Yapılması Gerekenler yazısından ulaşabilirsiniz.)

Bu yöntem bireysel e-posta kullanıcıları için pratik olmayabilir zira arayüz olarak ücretsiz mail sağlayıcıları kadar başarılı değildirler. Daha ziyade kurumsal imaj açısından daha profesyonel görünüm vermek isteyen şirketler için bu yöntem tercih sebebidir.

2. Ücretsiz e-posta servis sağlayıcıları üzerinden e-posta hesabı açmak

Bireysel kullanıcılar açısından bu yöntem daha pratik ve kullanışlı e-posta hesabı kurma yöntemidir. Ücretsiz e-posta için Hotmail, Gmail veya Yahoo Mail gibi servisi sağlayıcılarından hesap açmak mümkündür. Şimdi bu servis sağlayıcılarından Gmail üzerinden nasıl e-posta hesabı açabileceğimize bakalım.

gmail yeni hesap açma

Yukarıdaki resimde Gmail ve Google için yeni bir hesap açma ekranını görmektesiniz. Bu ekranda yeni bir e-posta hesabı kurmak için yapılması gerekenler sırasıyla şu şekilde sıralanabilir.

  1. Adınızı ve Soyadınızı girin.
  2. e-Posta hesabınız için yeni bir kullanıcı adı belirleyin. Bu noktada sistemde halihazırda kayıtlı bir isim belirlerseniz uyarı yazısı çıkacaktır. Kayıtlı olmayan yeni bir isim bulana kadar biraz uğraşmanız gerekebilir ancak her ne olursa olsun belirleyeceğiniz isimin sizin için akılda kalıcı olması ve başkaları için de anlaşılabilir bir e-posta ismi olmasında fayda vardır. Örnek olarak wwxxqq87334tr-01@gmail.com gibi bir isim hem siz hem de mail adresinizi paylaşacağınız kişiler için oldukça zordur. Bunun yerine ad ve soyadınızı farklı şekillerde kombinasyonlarla e-posta ismi için deneyebilirsiniz.
  3. Kendinize bir şifre belirleyin. Şifre belirlerken küçük harf, büyük harf, rakam ve sembol içeren ve en az 8 karakterden oluşan bir şifre belirlemeye özen gösterin.
  4. Doğum gününüz, cinsiyetiniz, cep telefonu bilgileriniz ve varsa farklı bir e-posta adresiniz varsa ilgili alanlarda belirtebilirsiniz. Cep telefonu güvenlik koruması adımı olarak eklenmiş bir adım olup hesabınız için kurtarma ve güvenlik sağlama açısından olumlu katkısı olacaktır.
  5. Güvenlik amacıyla captcha resminde yer alan rakam veya ifadeleri girin.
  6. Konum, saat, dil vb. ayarlar için ülke seçimini yapın ve hizmet şartlarını kabul ederek sonraki adıma geçin.
  7. Sonraki ekranda bir “Hoş Geldiniz” yasızıyla karşılacaksınız. Bu ekranda “Başlayın” butonuna tıkladıktan sonra e-posta hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Diğer mail sağlaycılarında da buna benzer bir form karşınıza çıkacaktır. Benzer şekilde bilgileri girerek diğer servis sağlayıcılardan da e-posta hesabı açabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Aynur Şenyuva 04/01/2017

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir