WP Tema Değişimi Sonrası Resim Ayarları

WordPress (WP) site sahipleri için bazen görsel değişiklik ihtiyacı ya da isteği oluşabiliyor. WP sitelerin görsel kısımları “tema” ismi verilen dosyalar paketinden oluşur ve eğer görsellikle ilgili bir değişiklik istiyorsanız tema dosyalarıyla oynayarak veya tamamen yeni bir tema yükleyerek bunu kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Tema değiştirmek kolay, peki ya sonrası?

Tema değiştirmek birkaç tık kadar kolay bir süreçtir ancak iş bu kadarla bitmiyor. Tema eğer İngilizce ise bunu önce Türkçeye çevirmek lazım. (Türkçe çeviri konusunda WordPress’te Tema Türkçeleştirme yazısını okuyabilirsiniz.) Sonrasında da resim ayarları geliyor.

Her temanın kendine özgü resim boyutları vardır. Anasayfada kayan resimlerde (slider) ve öne çıkan görsellerde (thumbnail) çeşitli resim boyutları kullanılır. Eski temanızda sorunsuz olarak çalışan bu öğeler yeni temanızda biraz garip şekillerde görülebilir veya hiç görünmeyebilir. Yeni temaya geçişten sonra resim ayarları için en pratik çözüm Regenerate Thumbnails eklentisidir.

Regenerate Thumbnails Eklentisini Tanıyalım

Regenerate Thumbnails eklentisi sistemde yüklü olan fotoğrafları tema içinde tanımlı boyutlara göre yeniden kırparak yeni temanızda kullanılabilir hale getirir. Yüklenmiş olan fotoğrafların sayısına göre resimlerin yeniden işlenmesi değişik zamanlar alsa da genellikle hızlı bir şekilde bu dönüşümü bitirebilirsiniz.

Yeni temaya geçiş ve resimleri temanızla uyumlu hale getirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  1. Tema değişiminizi yapın.
  2. Regenerate Thumbnails eklentisini indirin.
  3. Eklentiler sayfasına giderek eklentiyi aktifleştirin.
  4. Araçlar menüsünden eklenti sayfasını açın.
  5. Regenerate All Thumbnails butonuna basın ve işlemin bitmesini bekleyin.

Eklenti kurulumu ve kullanımı ile ilgili videolu anlatımı aşağıda bulabilirsiniz.

3 Yorum

  1. Orhan Künde 30/10/2016
    • Özhan 07/11/2016
  2. fatih 17/02/2017

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir