WordPress’te Yorumları Sayfalara Ayırma ve Numaralandırma

WordPress site sahipleri yorum bölümünün site yapısında önemli bir yeri olduğunu bilirler. Bazen bazı yazılar yüksek adette (ör: 50, 100, 200, 300 vb.) yorum çekebilir. Bu tarz durumlarda hem kullanıcıların yorumları daha rahat gezmesi hem de yorum içeren yazının tarayıcıda daha hızlı yüklenebilmesi için yorumları sayfalara bölmekte fayda vardır.

Yorumları Sayfalara Bölmek

Yorumları sayfalara bölmek için öncelikle Ayarlar > Tartışma sayfasına giderek ufak bir ayarlama yapmamız gerekiyor.
wp yorum ayarları
Yukarıdaki resimden de görebileceğiniz gibi Diğer yorum ayarları alanına gelip öncelikle her sayfada kaç yorum görmek istiyorsanız onun adedini girmeli sonra da bu sayfalarda yorumların nasıl dizilmesini istediğinizi belirlemelisiniz. Benim yapmış olduğum ayarlamaya göre her sayfada 50 yorum görülüyor ve eski yorumlar üstte iken yeni yorumlar alta doğru ilerliyor.

Yorum Sayfaları İçin Numaralı Gezinim Eklemek

Standart olarak pek çok tema yorumların gezinimi için “<-Önceki” ve “Sonraki->” şeklinde bir gezinim sunar. Eğer sayfalar az sayıdaysa bu tarz bir gezinim sunmakta bir sakınca yoktur ancak örneğin 500 tane yorum varsa bu şekilde bir navigasyon kullanımı ziyaretçiler açısından oldukça zor olacaktır. Bunun yerine ufak bir kod değişikliğiyle kolaylıkla sayfalara numara vererek daha kulanıcı dostu bir gezinim imkanı sunabiliriz.

Bunu için WordPress tarafından halihazırda tanımlanmış bir fonksiyonu kullanmamız yeterli olacak. Bize lazım olan fonksiyon ve uygulama örnekleri için http://codex.wordpress.org/Template_Tags/paginate_comments_links sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Bu kaynaktan yola çıkarak kendi temamızda şu şekilde bir değişiklik ile istediğimize kolayca ulaşmamız mümkün.

1. Genellikle comments.php dosyasında yer alan “<-Önceki” ve “Sonraki->” şeklinde gezinim sunan kodu bulalım. Bu kod aşağıdaki gibi bir kod olacaktır.

<?php previous_comments_link() ?>
<?php next_comments_link() ?>

2. Biz bu kodların silerek yerine “1 2 3 … 10 Sonraki >>” şeklinde bir yapı sunacak olan aşağıdaki kodu yerleştirmeliyiz.

<?php paginate_comments_links(); ?>

Hepsi bu kadar. Şimdi artık numaralı şekilde yorumları gezme imkanı sunmuş oldunuz. Eğer dilerseniz .page-numbers, .current, .next, .prev sınıflarını temanızın temel CSS dosyası içinde tanımlayıp isteğinize göre görsel değişiklikler yapabilirsiniz.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir