WordPress’te Tema Türkçeleştirme

Wordpress Tema TürkçeleştirmeWordPress’te tema Türkçeleştirme iki türlü olabilmektedir. Bunlar sırasıyla manuel olarak İngilizce bir temanın içine girip sitede görülecek kelimelerin Türkçelerini yazmak veya .po/.mo dosyaları vasıtasıyla halihazırda temanın içinde yer alan sözcükleri bir çevirici program vasıtasıyla çevirmek şeklindedir.

Yöntem 1. Manuel Olarak Tema Türkçeleştirme

Bu yöntem manuel bir süreç olduğundan tema dosyalarının tek tek içine girmeyi gerektirebilir. Örneğin bir yorum formunun altındaki “Send” yazan butonu Türkçeleştirmek için comments.php dosyasının içine girip ilgili kelimeyi bulmalı ve yerine Türkçesini yazmalısınız. Bunun dışında index.php, single.php, page.php gibi dosayların da içine girip büyük ihtimalle kelime Türkçeleştirme yapmanız gerekecek.

Bu yöntem kelime sayısına göre uzun da sürebilir kısa da. Süre konusunda kesin bir yorum yapmak zor ancak temayı kelime kelime inceleyerek her İngilizce kelime gördüğünüzde tekrar tekrar dosyaların içine girmeniz gerekecektir. Bunun dışında, bir kelimeyi Türkçeleştireyim derken dosyadaki kod içerisinden yanlışlıkla bir yerleri de silebilirsiniz veya bozabilirsiniz. Böyle de bir risk bu yöntem dahilinde mevcuttur.

Yöntem 2. Çevirici Program Kullanarak Tema Türkçeleştirme

Bu maddeye giriş yapmadan önce şunu belirtmek gerekir ki program vasıtasıyla tema Türkçeleştirebilmek için tema dosyalarının içerisinde “Lang” veya “Language” isimli bir klasörün olması ve bu klasörün içinde temadaki kelimeleri barındıran .po ve .mo uzantılı 2 adet dil dosyasının bulunması gerekiyor.

Eğer bu dosyalar mevcut ise sırasıyla aşağıdaki adımları uygulamalısınız:

 1. Poedit vb. bir program ile .po dosyasını açın.
 2. Dosyayı açtığınızda kelimeleri, ifadeleri veya cümleleri alt alta dizili olarak göreceksiniz. Bu ifadelerin tamamını çevirmenize gerek yoktur. Bunlardan temanın ön yüzüne ait olanları yani ziyaretçiler tarafından görülecek olanları çevirmeniz yeterlidir.
 3. Çevirme işlemi bittikten sonre dosyayı tr_TR ismiyle kaydedin. Bu durumda tr_TR.po isimli bir dosyanız olacak. Program aynı zamanda otomatik olarak tr_TR.mo isimli bir dosya daha oluşturacak.
 4. tr_TR.po ve tr_TR.mo dosyalarını FTP ile tema klasörünün içinde yer alan “lang” veya “language” isimli klasöre yani orijinal dil dosyalarının bulunduğu alana kopyalayın.
 5. Kopyalama işlemi bittikten sonra otomatik olarak çevirilerin temanıza yansıdığını göreceksiniz.

WordPress Tema Türkçeleştirme Sorularınız

Yukarıda anlattığım adımlar umarım yardımcı olur. Eğer süreçte herhangi bir yerde takılırsanız veya problem yaşarsanız yorum bölümünden sorunuzu iletebilirsiniz.

8 Yorum

 1. red kiwi 09/07/2015
 2. Ozan 24/10/2015
 3. joyetech likit 23/02/2016
 4. Sonia 26/02/2016
 5. ertuğrul 15/01/2017
  • Özhan 24/01/2017
 6. Kişisel Blog 24/01/2017

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir