WordPress’te Doğru Etiket Kullanımı

etiketWordPress sitelerde içerik iki şekilde kategorize edilebilmektedir. Bunlar kategoriler ve etiketler şeklindedir. İleri seviye ayarlar ile bu kategorizasyon artırılabilir ama büyük oranda bu ikisi hatta çoğu zaman sadece kategori kullanımı yeterli olabilmektedir. Bu yazıda bahsetmek istediğim husus etiket kullanımı yapılması durumunda bunun hangi mantalite ile yapılması gerektiği ve sitede nasıl uygulanması gerektiği ile alakalı olacak.

Kategori varken neden etiket?

İçeriğin az olması durumunda veya içerik çok olsa dahi sitedeki yazı veya sayfaların genel olarak alt kırılımı olmayan içerikler içermesi durumunda kategori kullanımı büyük oranda iş görecektir. Ancak, bazı site içerikler veya konular alt kırılımlar içerebilmektedir. Bunlara pek çok örnek vermek mümkün ancak benim aklıma gelen örnek yemek tarifleri.

Bir yemek tarifleri sitesi düşünelim. Sitede ana konu başlıkları olarak örneğin çorbalar, başlangıçlar, ana yemekler ve tatlılar şekilnde bir kategorizasyon olabilir. Bu ana kategorilerin alt kırılımlarını düşündüğünüzde farklı kategoriler içinde yer alan ancak aynı zamanda ortak noktası olabilecek içerikleri düşünelim. Mesela hem ana yemekte hem de başlangıçlarda “acı” olanlar olabilir veya hem çorbalarda hem de tatlılarda “diyet” olanlar olabilir. Bu durumda ayrıca “acı” kategorisi açmak yerine “acı” etiketi ile bu içeriklerin istendiği zaman ziyaretçiler tarafından listelenebilmesini veya bulunmasını sağlayabiliriz. Yani bir ziyaretçi sitenizdeki tarifleri çok beğeniyor ancak sadece diyet olanlarla ilgileniyorsa bir yazının sonunda veya varsa bir etiket bulutunun içinde “diyet” etiketi bağlantısına tıklayıp diyet tariflere ulaşabilir.

Etiket Kullanımında Yanlış Örnekler vs. İlham Verebilecek Örnekler

İnternette dolaşırken bazı sitelerde yazıların altına neredeyse içeriğin kendisi kadar veya çok yüksek adette etiket konulduğunu görmekteyim. Bunun ziyaretçi memnuniyeti için yapılmadığı açıktır. Burada arama motorlarında görünebilme ve üst sıralarda yer alabilme kaygısı taşınmakta olduğundan kötü bir görsellik ve kullanışsızlık yaratılmaktadır. Bu şekilde etiket kullanımı önermiyorum.

Diğer taraftan, etiket kullanımı açısında beğendiğim ve aynı zamanda sizler için önerebileceğim güzel örneklerle de karşılaşmaktayım. Verebileceğim örnekler şöyle:

  • Cutest Paw: (http://www.cutestpaw.com) Bu sitede yavru hayvanların resimleri mevcut. Sitede hayvan türleri için “categories” ifadesi kullanılsa da aslında WordPress’in etiket özelliği ile türler kategorize edilmiş.
  • Smashing Magazine: (http://www.smashingmagazine.com) Bu sitede pek çok farklı konuda tavsiyeler içereren makaleler mevcut. Burada da yine içeriğin genel olarak etiketler ile kategorize edildiğini görebilirsiniz. Sitede herhangi bir yazıya girip yazının sonuna geldiğinizde etiketleri görebilirsiniz.

Sonuç olarak, etiket kullanımında kullanıcıların içerikleri daha kolay bulması amaçlanmalıdır. Burada aynı bir kitabın sonundaki Index (Dizin) kısmındaki mantığı gözetmelisiniz. Amacın içeriğin sınıflandırılması ve kategorizasyonu olduğunu unutmayınız ve etiketleri gereğinden çok kullanmamaya özen gösteriniz.

3 Yorum

  1. Akın 11/06/2015
  2. inanc cakil 22/07/2015
    • Özhan 27/07/2015

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir