WordPress Spam Yorum Engelleme

WordPress internet yayıncıları için halihazırda pek çok kolaylık ve zenginlik içermesinin ötesinde site sahipleri için kullanışlı yönetim araçları da sunuyor. Bunlarda bir tanesi de pek çok kişinin gözünden kaçma ihtimali olan Tartışma ayarları. Tartışma ayarları içerisinde yorumlara yönelik olarak farklı ayarlamalar yapmak mümkün. Bu ayarlardan bir tanesi de spam yani istenmeyen yorumların engellenmesi.

Spam yorumlar nereden geliyor?

Spam yani istenmeyen yorumlar çeşitli yazılımlar tarafından otomatik olarak gönderilir. Temel olarak içlerinde bazı cinsel ürünler veya kumar-bahis sitelerinin tanıtımları bulunur. Bu tarz yorumların sitenize geldiğinde otomatik olarak reddedilmesi için Araçlar>Tartışma menüsü altına giderek bir kara liste oluşturabilirsiniz.

Kara Liste ile Eklenti Kullanmadan WordPress Spam Yorum Engelleme

Kara liste oluştururken satır satır olacak şekilde alt alta kelimeleri veya gönderici IP numarasını yazıp “Değişiklikleri Kaydet” butonuna basın. Artık sitenize gelen yorumlar için bir kara listeniz var. Eğer bu kelimeleri içeren veya belirttiğiniz IP numarasından gelen yorumlar olursa otomatik olarak WordPress spam yorumu algılayacak ve işleme almayacaktır. Örnek bir kara liste için alttaki resime bakabilirsiniz.

wp karaliste

7 Yorum

  1. Murat Aktaş 31/01/2015
  2. ismail 29/05/2015
    • Özhan 29/05/2015
  3. ismail 29/05/2015
  4. osman 06/02/2017
  5. Mustafa İnce 02/03/2017
    • Özhan 24/04/2017

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir