WordPress Siteniz İçin Site Haritası Ekleme

Site haritası, ziyaretçilerinize ve arama motorlarına sitenizdeki tüm içeriğin gösterilebilmesi açısından kullanışlı bir araçtır. Web ortamında iki türlü site haritası bulunur; XML Site Haritası ve HTML Site Haritası.

XML Site Haritası WordPress’te eklentilerle kolayca oluşturulabiliyor. Bunun için Google XML Sitemaps eklentisini kullanabilirsiniz. Benim bu yazıda anlatacağım site haritası insanlar için olan HTML Site Haritası olacak ve bunu eklenti kullanmadan yapacağız.

İnsanların Kullanabileceği Bir Site haritası Yapalım

XML site haritaları daha ziyade arama motorları içindir. İnsanlar tarafından kulanılması ve ve anlaşılması oldukça zordur. Biz burada sitenizin ziyaretçilerinin kolaylıkla anlayabileceği ve inceleyebileceği bir site haritası yapacağız. Sonucun nasıl birşeye benzediğini görmek için http://www.ozhandonder.net/site-haritasi adresine bakabilirsiniz.

Adım 1. Yeni Bir Sayfa Şablonu Oluşturalım

Site haritamızı ziyaretçilerimize göterebilmemiz için yeni bir sayfa şablonu oluşturmamız lazım. Bunun temel sebebi kullanacağımız fonksiyonların PHP dilinde olmasıdır. Eğer sadece HTML olsaydı yeni bir şablon yapmamıza gerek olmazdı. Yeni bir sayfa şablonu oluşturmak için temanız içine gidip page.php dosyasını bulun. Bu dosyayı farklı bir yere kaydedin. İsmini değiştirerek örneğin page-sitemap.php yapabilirsiniz. Sonra da sayfa şablonu olarak WordPress tarafından algılanabilmesi için page-sitemap.php dosyasının en üst kısmına aşağıdaki kodu ekleyin.

<?php
/*
Template Name: Sitemap
*/
?>

Adım 2. Tüm Sayfaları Çağıralım

Bildiğiniz üzere WordPress içerisinde iki farklı temel içerik tipi vardır. Bunlar sayfalar ve yazılar şeklindedir. Sayfaları çağırmak ve listelemek için kullanmamız gereken kod aşağıdaki gibidir. Bu kodu yeni oluşturduğumuz page-sitemap.php içinde içerik alanı için çağrılan fonksiyondan hemen sonraya koymalıyız. Bu kısım temaya göre farklılık göstereceğinden farklı konumlar için deneme yanılma yöntemi yaparak olması gereken lokasyonu tespit edebilirsiniz.

<h2>Tüm Sayfalar</h2>
 <ul><?php wp_list_pages('sort_column=post_title&title_li='); ?></ul>

Adım 3. Tüm Yazıları Çağıralım

Tüm sayfaları çağırdıktan sonra sıra tüm yazıları çağırmaya geldi. Tüm yazıları tarih sırasına göre çağırabileceğiniz kodu aşağıda bulabilirsiniz. Bu kodu da yine hangi lokasyonda çıkmasını istiyorsanız sayfa dosyası içinde oraya yerleştirmelisiniz. İstediğiniz yerleşim sonucunu elde etmek için biraz deneme-yanılma yapmanız gerekebilir.

<h2>Tüm Yazılar</h2>
 <ul>
 <?php
 $args = array( 'posts_per_page' => -1 );
 $lastposts = get_posts( $args );
 foreach ( $lastposts as $post ) :
 setup_postdata( $post ); ?>

 <li><a href="<?php the_permalink(); ?>"><?php the_title(); ?></a></li>
 
 <?php endforeach; 
 wp_reset_postdata(); ?>

 </ul>

Adım 4. Site Haritasını Yayınlayalım

page-sitemap.php dosyası ile işimiz bittikten sonra dosyayı kaydedip FTP aracılığıyla tema klasörümüzün içine yüklüyoruz. Sonra sitemizin yönetim paneline giderek yeni sayfa oluşturuyoruz. İsmine “Site Haritası” diyebilirsiniz. Sayfa şablonu seçimi için sağ bölümde yer alan Şablonlar bölümünden “Sitemap” olan seçeneği seçiyoruz ve “Yayınla” butonuna basıyoruz. Site haritamız oluşmuş oldu. Tebrikler.

Şimdi dilerseniz bunu menünüzde veya bileşen alanları içinde bağlantı olarak kullanabilirsiniz ve ziyaretçilerinize tüm içeriğinizi görmelerini sağlayabilirsiniz.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir