WordPress siteniz için SEO ayarları nasıl yapılır?

Bir siteniz veya blogunuz varsa arama motorlarında görünür olmak da hedefleriniz arasında yer alır. WordPress (WP) içerik yönetimi altyapısına sahipseniz aslında bu açıdan halihazırda avantajlı bir konumda yer alırsınız çünkü arama motoru indekslemesine kolaylık tanıyan tasarımsal unsurlar ve site içeriğini sunma yönteminde WordPress oldukça başarılıdır. SEO (Search Engine Optimization) ya da Arama Motoru Optimizasyonu çok geniş bir kavram olup genel olarak; bir sitenin ve sayfalarının arama motorlarında aranan anahtar kelimelere istinaden görünür olması, üst sıralarda yer alması için yapılan ayarlamalar ve çalışmalar bütünüdür diyebiliriz.

SEO Ayarlarına Başlayalım

WordPress sitenizi kurduktan sonra ve içerik eklemeye başlamadan önce yapılması gereken ilk işlerden birisi SEO ayarlarıdır. Bu ayarlar sadece birkaç dakikanızı alır ve ilerisi için bu ayarları yapmış olmak hem sitenizin gelişimi hem de ziyaretçi memnuniyeti açısından önemlidir.

1. Kalıcı Bağlantı (Pretty Permalink) Ayarları

Normal şartlarda bu ayarı yapmazsanız WordPress yazılarınızın ve sayfalarınızı adres çubuğundaki görünümü “?p=466” vb. şekillerde olur. Bu görsel olarak hoş durmadığı gibi sayfa adresinin de ziyaretçi tarafından hatırlanmasını çok zor hale getirir. Ve ayrıca anahtar kelime açısından da bir avantaj sağlamaz zira anahtar kelimenin adres çubuğunda geçmesi SEO açısından artı puandır.

Pretty permalink (hoş görünümlü kalıcı bağlantı) ayarı için Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar menü adımlarını takip edin ve seçeneklerden size uygun olanını seçin. Benim seçmiş olduğum ayar: Özel Yapı – http://www.ozhandonder.net/%postname% şeklinde. Dilerseniz siz de bu şekilde kalıcı bağlantı ayarlarını yapabilirsiniz.

2. Ping Ayarları

Ping servisleri sitenize yeni bir yazı veya içerik eklendiği zaman internet ortamına “Ping” ismi verilen ufak bildirimler yaparlar. Bu etki, bir nevi suya düşen damla etkisi yaratır ve arama motoru örümceklerinin sitenize yönelmesi için ve sitenizin güncel olduğunun anlaşılması için güzel bir katkı yaratır.

Halihazırda WP site kurulumunuzda bir adet ping servisine kayıt vardır ancak bu kayıtları artırabiliriz. Bunun için Ayarlar > Yazma menü adımlarını izleyin ve “Servisleri Güncelle” başlığına gelin. Güncelleme Servisleri bağlantısına tıklayın ve açılan sayfada “XML-RPC Ping Services” başlığı altında yer alan bağlantıları kopyalayıp “Servisleri Güncelle” başlığının altındaki kutucuğa yapıştırın. Değişiklikleri kaydedin.

3. Gezinebilirlik Ayarları

Sadece WP tabanlı olanlar değil tüm web siteleri için gezinebilirlik veya site içi erişilebilirlik önemli bir konudur. Google bunu “crawlable” yani “taranabilir/gezinti yapılabilir” şeklinde ifade ediyor. Sitenizdeki sayfaların ve yazıların ulaşılabilir olması gerekir. Bununla birlikte, önem derecesi yüksek olan sayfaların daha kolay erişilebilir olması da gereklidir.

Gezinebilirlik ayarlarını WP ile yapmak oldukça kolaydır. Bunun için önce menü ayarlarını yapmakla başlayalım. Menü adeti ve konumları tema yapısına göre farklılık gösterir ancak genel olarak her temada en az 1 menü bulunur. Menü ayarları için Görünüm > Menüler adımını izleyerek ilgili sayfayı açın. Burada yeni bir menü oluşturun. Menüye sol taraftan çeşitli bağlantılar ekleyebilirsiniz. Bu bağlantılarda site içeriğinize göre Anasayfa, çeşitli kategoriler, etiketler, İletişim, Hakkında vb. sayfa veya içeriklere bağlantı verin. Bu bağlantıları ayarlarken ziyaretçilerin önemli içeriklere ulaşabilmesini kolaylaştıracak ve arama motoru örümceklerinin sitenizi daha rahat taramalarını sağlayacak şekilde hareket edin.

Yeni menünün konumunu belirlemek için “Konumları Düzenle” tabına gelip temanın size sunduğu konumları bulup menünüzün bu konumda görünmesi için seçim yapıp kaydedin.

4. Arşiv ve/veya Site Haritası Ekleme

Sitenizdeki içeriklerin tümüne ulaşılabilir olması gerekir. Bunu sağlamanın en pratik yolu da Arşiv ve Site Haritası kulanmaktır.

WordPress halihazırda kendi içinde bir arşiv yapısı kaydeder. Ayrı özel bir sayfa içinde olmasa da yan manüde veya alt kısımda bir bileşenin içinde Arşiv ekleyebilirsiniz. Bunun için Görünüm > Bileşenler adımlarını izleyerek bileşenler sayfasını açın ve sol taraftan “Arşivler” bileşenini bularak sağ taraftaki Sidebar alanına sürükleyip bırakın.

Site haritası için biraz kod bilgisi gerekebilir veya kodla uğraşmak istemiyorsanız bunu için eklenti var mı yok mu diye araştırabilirsiniz. Eklenti kullanmadan site haritası oluşturma ve sitenize ekleme ile ilgili olarak WordPress Siteniz İçin Site Haritası Ekleme yazısını okuyabilirsiniz.

5. Anasayfa İçin Site Açıklaması Ekleme

Bu adım çok elzem bir adım olmamakla birlikte site SEO ayarları açısından yapmanızı tavsiye edeceğim bir adımdır. Anasayfa bir web sitesinin SEO açısında en güçlü sayfasıdır. Nasıl ki bir şehrin en ilk uğrak ve ilgiyi toplayan yeri şehir merkezi veya çarşısı ise sitenizin merkezi ve çarşısı da anasayfalardır. Bu yüzden anasayfanızda site bilgilerini de anahtar kelime göz önünde bulundurarak vermelisiniz. Bu bahsettiğim bilgiler herkesin görebileceği şekilde de olabilir ancak daha ziyade arama motoru örümcekleri için bunları görünür kılmalıyız.

Site Sloganı: Önce sitenizin açıklamasını güncelleyelim. Varsayılan ayar olarak WordPress sitenizin açıklaması “Bir başka WordPress sitesi” şeklindedir. Arama motorlarında sitemizin açıklaması olarak bunun görünmesini belki isteyebilirsiniz ancak SEO açısından bu açıklama siteniz için bir kayıptır. “Bir başka WordPress sitesi” yazını kaldırmak ve yerine daha verimli bir açıklama yazmak için Ayarlar > Genel menü adımını izleyin. Burada “Slogan” kısmına gelin ve kutucuk içindeki yazıyı silip sitenizi özetleyen ifadeler yazın. Arama motorlarında görünür olmak istediğiniz kelime veya kelime grupları varsa bu alanda mutlaka kullanmanızı tavsiye ediyorum.

Meta Description: SEO açısından “meta description” önemli bir kavramdır. Meta description alanı belirli bir sayfanın özet bilgisinin bulunduğu bir alandır ve arama sonuçlarında görünür. Yazı veya sayfalarda bu kısmı eklemek çok elzem değildir çünkü Google ne istiyorsa ona göre metinleri çekip arama sonucunun altında gösterebilir ve metin olarak gösterilecek malzeme yazı ve sayfalarda bolca vardır. Ancak anasayfada durum biraz farklıdır çünkü bir başlık ve başlığa özel metin yoktur. Bunun yerine irili ufaklı pek çok başlık ve metin vardır. Anasayfanız arama sonucunda çıktığında sitenizin özeti yerine sitenizde geçen başlık ve yazılardan rastgele seçilmiş metinler görürsünüz. Bunu daha organize bir görünüme sokabilmek adına anasayfanız için meta description eklemenizi öneriyorum. Bunu nasıl yapacağınızı görmek için WordPress için eklentisiz SEO ayarlaması nasıl yapılır? yazısını okuyabilirsiniz. (Not: Bağlantıdaki yazı WP sitesinde SEO eklentisi kullanmak istemeyenler içindir. Eğer SEO eklentisi kurup kullanmak istiyorsanız meta description ayarlarını eklenti içinde yapabilirsiniz.)

3 Yorum

  1. Cem 05/05/2016
  2. nenerede 15/10/2016

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir