WordPress site yedekleme nasıl yapılır?

WordPress kullanıcıları için site yedekleme önemli bir kavramdır. Sitenizin zararlı yazılımlar veya teknik sorunlar nedeniyle sorun yaşaması durumunda veya sitenizi bir sunucudan başkasına taşımak istediğiniz durumlarda yedeklenmiş verilere ihtiyaç duyarsınız.

Sitemi yedeklerken hangi dosyaları almam gerekir?

WordPress tabanlı bir sitenin tam olarak yedeklenmesi için aşağıdaki listede yer alan verileri bilgisayarınıza veya farklı bir depolayıcıya indirmeniz gerekir.

  • Veritabanı yedeği (mySQL ve/veya XML format)
  • Temanızın yedeği
  • Resimler ve diğer görsellerin yedeği
  • Eklentilerinizin yedeği

Dosya yedeklemeleri nasıl yapılır?

Şimdi sırayla bu dosyaları nasıl indirip yedekleyebiliriz ona bakalım.

1. Veritabanı ve İçerik Yedeklemesi

Sitenizin en kıymetli varlığı içeriğidir. WordPress sitenizde makale, sayfa, yorum vb. içerikleri iki kfarklı şekilde yedekleyebilirsiniz. Bunlardan birincisi WordPress içerisinde yer alan “Dışa Aktar” yöntemidir. Diğeri ise phpMyAdmin üzerinden yapabileceğiniz veritabanı yedeklemesidir.

a. WordPress Dışa Aktar (XML): Bu yöntem için WordPress yönetim ekranından Araçlar>Dışa Aktar menüsünden veri dışa aktarma ekranına giderek “Tüm İçerik” seçeneği üzerinden “Aktarım Dosyasını İndir” butonuna basabilirsiniz.
Wordpress Dışa Aktar
b. phpMyAdmin Veritabanı Yedekleme (SQL): Bu yöntem için sitenizin phpMyAdmin yönetim alanına giriş yaparak veritabanınızı açın. İlgili ekranı açtığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir görüntü çıkacaktır.
Wordpress phpMyAdmin Veritabanı

Veritabanı yedeklemesi için sırasıyla:

  • Dışa Aktar menü bağlantısına tıklayın
  • Özel – tüm olası seçenekleri göster seçeneğini seçin
  • DROP TABLE / VIEW / PROCEDURE / FUNCTION / EVENT ifadesi ekle seçeneğini seçin
  • CREATE PROCEDURE / FUNCTION / EVENT ifadesi ekle seçimin kaldırın
  • En altta yer alan Git butonuna basın

phpMyAdmin veritabanı yedekleme

Her iki yöntemle de yaptığınız yedekleme sonrası bir dosya oluşacaktır. Bu dosyayı kendinize özel bir klasör yaratıp içine kopyalayın. Bu yedekleme işlemlerini periyodik olarak yapmanız gerektiğiniz düşünürsek klasör isminde tarih belirtmenizde fayda vardır.

2. Tema Yedeklemesi

Tema yedeklemesi için FTP üzerinden dosya transferi yapmamız gerekiyor. Bunun için FTP üzerinden sitenizin ana klasörüne gittikten sonra wp-content/themes klasörüne giderek temanızın klasörü üzerine sağ tıklayıp İndirin butonuna basın.

3. Resimlerin Yedeklenmesi

Resimler, dosyalar ve diğer görseller internet sitenizde yazıların dışında kalan hemen hemen herşeydir diyebiliriz. WordPress sitelerde sitenize yüklediğiniz dosya ve görseller wp-content/uploads klasörü içerisinde yer alır. Sitenizin resim, dosya vb. ortam dosyaları için bu klasörde yer alan verileri FTP üzerinden indirerek yedekleyebilirsiniz.

4. Eklentilerin yedeklenmesi

Eklenti yedeklemesi çok elzem bir adım değildir ancak bazı eklentiler içlerinde ayarlar veya bazı veriler barındırdığından yedeklenmelerinde fayda vardır. Eklenti yedeklemesi için de resim ve tema yedeklemesine benzer şekilde FTP üzerinden dosya indirme yapabilirsiniz. Eklenti dosyaları FTP üzerinde plugins klasörü içerisinde yer alır. FTP üzerinden wp-content/plugins klasörü üzerine sağ tıklayıp eklenti yedeklemesini yapabilirsiniz.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir