WordPress Pretty Permalink nedir ve nasıl ayarlanır?

Pretty Permalink (Göze Hoş Gelen Kalıcı Bağlantı) özelliği WordPress tabanlı sitelerde veya bloglarda yazıların URL uzantısının anlaşılabilir formatta olmasıdır. URL ya da kalıcı bağlantı yapısının “Pretty Permalink” olarak ayarlanmaması durumunda varsayılan ayar olarak yazıların adresleri http://benimsitem.com/?p=123 formatında görünür. Bu şekilde adresler hem göze hoş gelmez hem de akılda kalıcı değildir. Bunun yerine örneğin http://benimsitem/iletisim formatında adres uzantılarının olması hem webmaster hem de ziyaretçiler tarafından tercih edilen bir format olacaktır.

Pretty Permalink ayarı nasıl yapılır?

WordPress’te yazdığınız yazıların ve sayfaların adres uzantıları için pek çok farklı format ayarlaması yapabilirsiniz. Permalink (kalıcı bağlantı) ayarları için Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar adımlarını izleyin.
WP Kalıcı Bağlantı Ayarları

Açılan ekranda farklı hazır ayarlar içerisinden seçim yapabilirsiniz. Benim tercih ettiğim format resimde de görebileceğiniz üzere http://www.ozhandonder.net/%postname% şeklinde. Bu formatı tercih etmemin sebebi; sayfa ve yazıların isimlerinin kalıcı bağlantı olarak atanması ve yazıyla bir bütünlük oluşturması. Adresi bilgisinde yıl, kategori vb. ayrıntıları eklemiyorum çünkü bu detayların çok gerekli olduğunu düşünmüyorum. Ama farklı meta bilgilerini adresin içinde geçirmek isterseniz aşağıdaki etiketleri Özel Yapı alanına girebilirsiniz.

%year%
Yazı veya sayfanın yılı. Ör: 2015

%monthnum%
Yazı veya sayfanın ay numarası. Ör: 01

%day%
Yazı veya sayfanın gün numarası. Ör: 26

%hour%
Yazı veya sayfanın saati. Ör: 15

%minute%
Yazı veya sayfanın dakikası. Ör: 43

%second%
Yazı veya sayfanın saniyesi. Ör: 33

%post_id%
Yazı veya sayfanın ID numarası. Ör: 423

%postname%
Yazı veya sayfanın isminin latin karakter yapısına uygun olarak çevrilmiş halidir. Ör: “Mükemmel Bir Blog Yazısı!” başlığıyla yazdığınız bir yazının kalıcı bağlantısı “mukemmel-bir-blog-yazisi” şeklinde olacaktır.

%category%
Yazıya ait kategori isminin latin karakter yapısına uygun olarak çevrilmiş halidir. Ör: “Sebzeli Çorbalar” isimli bir kategoriniz varsa bu yazının adres olarak ifadesi “sebzeli-corbalar” şeklinde olacaktır.

%author%
Yazıya ait yazar isminin latin karakter yapısına uygun olarak çevrilmiş halidir. Ör: “Özhan Dönder” yazar isminin adres olarak ifadesi “ozhan-donder” şeklinde olacaktır.

Not: Özel Yapı formatında kalıcı bağlantı yapısı belirlemeniz durumunda mutlaka adres yapısı içerisinde %post_id% veya %postname% etiketlerinden birisini kullanmanız gerekir. Aksi takdirde yazıların adreslerinde çakışmalar ve sorunlar ortaya çıkacaktır.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir