WordPress ile Google’da nasıl daha hızlı indeks alınır?

Yeni bir web sitesi oluşturduğumuzda veya yeni bir yazı yazdığımızda bunun Google tarafından hızlı indekslenmesini ve arama sonuçlarında en kısa sürede gösterilmesini isteriz. Genellikle yeni ve küçük web siteleri geç indeks alma sorunu yaşarlar. Her ne kadar Google son zamanlarda yeni, eski, küçük veya büyük site farkı gözetmeden internete yeni katılan yazıları indekslemekte oldukça hızlanmış olsa da daha hızlı indeksleme için yapılabilecek basit adımların üzerinden geçebiliriz.
Google indekslemesi

1. XML Site Haritası Oluşturun

XML bir tür yazım dilidir. İnternet sitelerinin içerdiği tüm sayfa ve yazıları bir yerde toplayan dosyaya site haritası denir. Site haritaları HTML formatında olabileceği gibi XML formatında da olabilir. HTML formatlı site haritalarının sitenizdeki ziyaretçilerin erişimi için kullanabilecekken, Google ve diğer arama motorlarının botları için XML formatında bir site haritası hazırlamanızda fayda olacaktır.

WordPress’te XML site haritası oluşturmak oldukça kolaydır. Bunun için eklentili ve eklentisiz iki yöntemi kullanabilirsiniz. Eklenti ile XML site haritası için Google XML Sitemaps eklentisini kullanabilirsiniz. Eklenti ile uğraşmadan basit yoldan XML haritaya ulaşmak için WordPress’in hazır RSS sayfasından faydalanabilirsiniz. Bunun için WordPress sitenizin adresini yazıp son kısma /feed ifadesini eklemelisiniz. Kendi sitem için örnek vermek gerekirse http://www.ozhandonder.net/feed adresinden bir örneğini görebilirsiniz.

2. Google Site Yöneticisi Araçlarına Sitenizi Kaydedin

Webmaster Tools veya Google Site Yöneticisi Araçları ismiyle bilinen ve Google tarafından site sahipleri için ücretsiz olarak sunulan servise kaydolup sitenize ait çeşitli ölçümlemeler yapabilirsiniz. Sitenizi kaydetmek için Google Analytics kodu kulanabilir veya Yönetici Araçları üzerinden bir izleme kodu edinebilirsiniz.

Sitenizi kaydettikten sonra yapmanız gereken işlemlerin en başında bir site haritası eklemek gelir. Site haritası eklemek için Tarama > Site Haritaları adımını takip edin.
Google için Site Haritası Ekleme

Açılan ekranda sağ üstte yer alan Site Haritası Ekleme/Test Etme butonuna tıklayın.
Google için Site Haritası Ekleme - Test Etme

Açılan kutucuğa site haritanızın bağlantı adresini yazmalısınız. Eğer eklenti ile site haritası oluşturduysanız sitemap.xml yazın, eklenti kullanmadan site haritası eklemek için ise feed ifadesini yazmalısınız.

Bu adımdan sonra site haritasının sağlıklı olup olmadığını görmek için Site Haritasını Test Et butonuna basıp kontrol gerçekleştirebilirsiniz. Kontrol sonucunda bir sorun olmaması durumunda Site Haritası Gönder butonuna basıp işlemi bitirebilirsiniz.

3. Ping Servislerini Ekleyin

İnternette yeni bir yazı yayınlandığı zaman Ping servisleri ile yeni bir dalgalanmanın sinyaller gönderilir. Siz de bu Ping servisleriyle sitenizde güncelleme yaptığınızda veya yeni bir yazı yayınladığınızda Ping servisleri ile duyuru sinyallerinin gönderilmesini sağlayabilir ve arama motorlarının sitenizde bir hareket olduğunu farketmesini sağlayabilirsiniz. Ping servisleri ekleme işlemi WordPress’te oldukça kolaydır. Bunun için Ayarlar > Yazma adımını takip edin ve sayfanın altında bulunan Servisleri Güncelle başlığına gelin. Bu alanda halihazırda bir veya iki tane Ping servisinin yazılı olduğunu görebilirsiniz ancak biz bu sayıyı artırarak Ping listemizi genişletebiliriz. Uygun servis listesi için dilerseniz başlığın altındaki Güncelleme Servisleri bağlantısına tıklayabilir, dilerseniz de aşağıdaki listeyi kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

http://rpc.pingomatic.com
http://rpc.twingly.com
http://api.feedster.com/ping
http://api.moreover.com/RPC2
http://api.moreover.com/ping
http://www.blogdigger.com/RPC2
http://www.blogshares.com/rpc.php
http://www.blogsnow.com/ping
http://www.blogstreet.com/xrbin/xmlrpc.cgi
http://bulkfeeds.net/rpc
http://www.newsisfree.com/xmlrpctest.php
http://ping.blo.gs/
http://ping.feedburner.com
http://ping.syndic8.com/xmlrpc.php
http://ping.weblogalot.com/rpc.php
http://rpc.blogrolling.com/pinger/
http://rpc.technorati.com/rpc/ping
http://rpc.weblogs.com/RPC2
http://www.feedsubmitter.com
http://blo.gs/ping.php
http://www.pingerati.net
http://www.pingmyblog.com
http://geourl.org/ping
http://ipings.com
http://www.weblogalot.com/ping

4. Site İçi Linkler ve Sitenize Gelen Linkler

Google tarafından indekslenmek demek Google botlarının yani örümceklerinin sitenize gelmesi ve içerisinde sağlıklı bir şekilde dolaşabilmesine bağlıdır.

Site İçi Linkler: Linkleme konusunda site içi sağlıklı bir link yapısı oldukça önemlidir. Sitenizde resim veya flash şeklinde bağlantılar yerine metin bağlantılar oluşturun. Güncel olan veya diğerlerine göre daha önemli olan yazı veya sayfaların anasayfanızdan erişiminin kolay olmasına özen gösterin. Menü ve yan menülerde yeni eklenen yazılar, popüler yazılar, kategoriler vb. bağlantıları ekleyerek site içi gezinmeyi kolaylaştırın. Üst bölüme (tercihen sol) logo veya site isminizi ekleyin ve buradan anasayfaya bağlantılı verin. Siteniz için bir arşiv veya site haritası sayfası oluşturup sitenizin alt tarafından (footer bölümü) bu sayfaya bağlantı verin.

Site Dışı Linkler: Teknik olarak gerçekleştirilmesi en zor olan adım budur çünkü site dışı link alma konusunda kontrol sizde değildir. Site dışından doğal yöntemlerle link alabilmek için başka site sahiplerinin beğenisini toplayan bir site yapmış veya yazı yazmış olmak gerekir. Bunun da bir formülasyonu yoktur. Kimin ne şekilde sitenize veya bir yazınıza bağlantı vereceğini bilemezsiniz ancak problem çözen, bilgi veren, uzmanlığınızı ortaya koyan veya başkalarının okumaktan keyif alacağı yazılar yazabilirseniz mutlaka bunun dönüşlerini alırsınız. Site dışı link alma konusunda biraz sabırlı olmak gerekir. Bu konuda kesinlikle uzak durmanız gereken unsur paralı link almaktır. Kesinlikle ve kesinlikle SEO paketleri, yukarı çıkarma vb. hikayelerle pazarlanan ücretli link alımlarına girmeyin. Kısa vadede hızlı sonuçlar alırsınız ancak orta ve uzun vadede düşüş yaşar ve hatta sitenizi arama sonuçlarında yasaklı hale getirebilirsiniz.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir