WordPress için eklentisiz SEO ayarlaması nasıl yapılır?

WordPress kullanıcıları için SEO ayarlamalarını yapmak önemli bir adımdır. Bu adımda genellikle SEO eklentileri kullanılır. SEO eklentilerinin güzel tarafı ayarlamaları yaparken işinizi oldukça kolaylaştırmasıdır ancak her yazı için SEO başlığı ve SEO açıklaması girmek istemeyenler için biraz görüntü kirliliğine ve bıkkınlığa neden de olabilir.

Bu yazıda eklentisiz bir şekilde anasayfa SEO ayarlamasını nasıl yapabileceğinizi ve bu sayede her yazı veya sayfa için alt kısımda beliren kutucuklardan ve eklenti yükleme zorunluluğundan kendinizi nasıl kurtarabileceğinize değineceğim.

SEO için eklentilere mecbur muyuz?

WordPress sitelerin SEO başarısı elde etmesi için eklentilerin zorunlu olduğu yönünde bir algı mevcuttur. Eklentiler, ayarlamalarda yardımcı olmaları açısında faydalı olabilir ancak sitenin genel SEO başarısını belirleyemezler. Site geneli için SEO başarısı sitenin gücüyle yani içerik kaltesi, adeti ve güncelliği gibi faktörler ile belirlenirken sayfa özelinde SEO başarısı da bir konunun nasıl anlatıldığı ve ziyaretçi memnuniyeti ile alakalıdır. Google ve diğer arama motorları kelime taraması esasına göre çalıştığından, aranan kelimelerin veya yakın anlamlı kelimelerin sayfa içerisinde yer alması durumunda botlar bunu zaten farkedecektir. Bununla birlikte, eklentisiz olarak da zaten yazı başlığı arama sonucunda görülebilmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı -anasayfa hariç- esasında SEO için eklentiye ihtiyacımız yoktur.

Anasayfa için SEO ayarlaması nasıl yapılır?

WordPress siteler için eklentiye ihtiyaç duyduğumuz tek yer, anasayfa için meta description alanıdır. Onun dışında sayfa ve yazılar için SEO eklentisine ihtiyaç yoktur. Sadece anasayfa için bu ihtiyacın ortaya çıkmasının sebebi eklenti kullanmadığınız durumda veya benim önereceğim yöntemi kullanmadığımız durumda anasayfa arama sonucunda açıklama kısmının boş veya istemediğiniz kelimelerle gelecek olmasıdır. Şimdi ufak bir ayarlama ile bu sorunu nasıl çözebileceğimize ve Genel SEO ayarlamasını nasıl yapabileceğimize bakalım.

Adım 1. WordPress Ayarlarından Siteniz için Başlık ve Slogan Bilgisini Girin

WordPress sitenizi ilk olarak kurduktan sonra Başlık kısmında kurulum aşamasında girdiğiniz bilgi ve slogan kısmında ise “Bir Başka WordPress Sitesi” ifadesi görülecektir. Biz bu kısmı kendimize özgü olarak değiştirmek istiyoruz. Bunun için Ayarlar>Genel adımarını izleyerek bilgileri gireceğiniz sayfayı açıp benim yaptığım gibi ilgili alanları doldurabilirsiniz.

WordPress genel ayarlar örnek

Adım 2. Sitenin Özet Bilgisinin Arama Sonucunda Görülmesini Sağlayın

Bu adım biraz teknik bir konu ve siteden siteye farklılık gösterebilir. Arama sonuçlarında site anasayfası için özet bilgi yani meta description oluşturmak için bunu kod ile index.php veya header.php dosyası içine eklememiz gerekiyor. Bunun için bu dosyaları açarak içinde <title> etiketini arayın ve <title> etiketinin bulduktan sonra altına aşağıdaki kodu yerleştirin. Sitenizin özet bilgisi için content alanı içinde düzenleme yapmanız gerekiyor. Ben kendi sitemle ilgili olarak ne yazdığımı görmeniz için ilgili alanda kendi sitemin bilgilerini yazdım. Bu kısmı değiştirmeniz gerekiyor.

<?php if( is_front_page() ) { ?>
<meta name="description" content="Özhan Dönder kişisel web sitesi. Bilgi, deneyim ve yorumlarımı paylaşıyorum." />
<?php } ?>

Adım 3. Site Geneli İçin Title Kuralını Belirleyin

Bu adım mecburi bir adım olmamakla beraber Site anasayfası, yazı ve sayfalar için başlık düzenlemesinde değerlendirebileceğiniz bir bölüm. Bazı sitelerde “Yazı Başlığı – Site İsmi” veya “Yazı Başlığı | Site İsmi” şeklinde bir format görebilirsiniz. Bu formatı ve ayıracı belirlemek için aşağıdaki kodu index.php veya header.php dosyası içinde yer alan <title> etiketinin yerine yerleştirebilirsiniz.

<title><?php wp_title( '|', true, 'right' ); ?></title>

Burada “|” ayıracı yerine farklı istediğiniz bir sembol kullanarak arama sonuçlarında kendinize özgü bir ayıraç görünümü elde edebilirsiniz.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir