WhatsApp nedir ve nasıl kullanılır?

Whatsapp bir mobil mesajlaşma uygulamasıdır. Jan Koum ve Brian Acton tarafından kurulmuştur. Whatsapp’ı ortaya çıkartan temel sorun, kısa mesaj gönderiminde SMS ücreti ödeme mecburiyetiydi. Kısa mesajlarımız için operatörlerden SMS paketleri almamız gerekiyordu veya mesaj başına ücret ödememiz gerekiyordu. Whatsapp bu sisteme bir alternatif getirmek istedi ve kısa mesajların internet üzerinden paylaşılmasını sağlayan ve SMS’e göre daha pratik olan bir teknoloji geliştirdi. Whatsapp ile SMS ücreti ödemeye gerek kalmadan internet bağlantısı üzerinden mesajlaşma imkanı gelmiş oldu. WhatsApp Messenger iPhone, BlackBerry, Android, Windows Phone ve Nokia üzerinde çalışabiliyor ve farklı işletim sistemleri veya telefonlar arasında sorunsuz bir şekilde mesaj alışverişini sağlayabiliyor.

Metin mesajların yanında WhatsApp ile grup kurarak grup mesajlaşma, fotoğraf paylaşımı ve harita konumu paylaşımı da gerçekleştirebilirsiniz.

Uygulamayı telefonunuza indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

iOS için indirme linki
Android için indirme linki
Windows Phone için indirme linki
Blackberry için indirme linki
Nokia için indirme linki

Whatsapp kullanmaya nasıl başlanır?

Whatsapp üzerinden metin, resim ve konum paylaşımı yapabilmek için sırasıyla uygulamayı mobil cihazınıza indirmeli ve telefon numaranızla kayıt işlemini gerçekleştirmelisiniz. Kayıt olduktan sonra telefon rehberinizde yer alan ve sizin gibi uygulamayı indirmiş olan kişilerle ücretsiz olarak mesajlaşmaya başlayabilirsiniz.

Whatsapp Durumları

Whatsapp uygulaması içerisinde “Kişiler” sekmesi altında rehberinize kayıtlı diğer kullanıcıları görürsünüz. Bu gösterim altında aynı zamanda kişilerin mevcut durumları veya slogan niteliğinde kısa ifadeleri yer almaktadır. Bu ifadeler genel olarak durum, statü veya status olarak nitelendirilmektedir. Whatsapp durum ayarları ve çeşitli durum ifadesi alternatifleri için Whatsapp Durumları yazısını okuyabilirsiniz.

Bilgisayar üzerinden Whatsapp kullanmak mümkün müdür?

Whatsapp servisi sadece mobil cihazlar için geliştirilmiş olsa da bu servisi yine cep telefonu kullanmak suretiyle bilgisayar üzerinden de kullanabilirsiniz. Klavye ile rahatça yazışmak isteyenler için tercih edilebilir bir yöntemdir. Detay bilgi için WhatsApp Web Hakkında Genel Bilgiler yazısını okuyabilirsiniz.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir