Web sitesinden para kazanmak mümkün müdür?

Web sitesinden para kazanmak pek çok açıdan mümkündür. Web sitesi sahipleri için en genel para kazanma yöntemi reklamlar ve satış ortaklığı sistemidir. Bu iki yöntem dışında tanıtım yazısı yayınlayarak veya ürün satışı yaparak da para kazabilirsiniz ancak bunun için bir şirket kurmanız yani tüzel bir kişiliğe sahip olmanız gerekecektir.

Reklam Yöntemiyle Para Kazanma

Reklam yerleştirme yöntemiyle para kazanmak için öncelikle sitenizin trafik sahibi bir site olması gerekir. Trafik miktarı ve kazanılacak para arasında doğru orantı vardır ancak kaç ziyaretçinin ne kadar kazanç potansiyeli taşıdığı sitenin içeriğine göre değişir.

Reklam Ağları ve Boyutlarını Tanıyalım

En bilinen reklam ağları Google Adsense, Adhood, Wordego, Ligatus olarak sıralanabilir. Bunların dışında da mutlaka farklı reklam ağlarına ulaşmak mümkündür. Sitenizde reklam yerleştirebilmek için öncelikle yayıncı başvurusu yapmalısınız. Başvurunuz kabul edilirse hesabınıza giderek sitenize yerleştirmek üzere çeşitli boyutlarda reklam oluşturabilirsiniz. Genellikle en çok kullanılan reklam boyutları 336×280, 300×250, 728×90, 300×600 ve 160×600 şeklindedir. Farklı reklam türlerini sitenizde nasıl konumlandırabileceğinizi öğrenmek için Adsense En Başarılı Reklam Boyutları sayfasına göz atabilirsiniz.

Reklamlardan gelir nasıl elde edilir?

Reklam yönteminde para kazanma iki türlüdür. Birincisi tıklama başına gelir ikincisi de bin gösterim başına gelir şeklindedir. Gösterim başına gelir genellikle tıklama başına alınan ücrete göre çok çok minör bir kanaldır ancak yüksek gösterim sahipleri için hatırı sayılır seviyelere ulaşma potansiyeli mevcuttur. Reklamlardaki esas gelir tıklama başından alınan gelirdir. Sitenizde beliren reklama bir ziyaretçinin tıklaması ve reklamı yapan kurum veya sayfaya erişmesiyle gelir elde etme hakkına sahip olursunuz. Ay sonunda, sitenizdeki tıklamaların geçerli olduğu yönündeki analizlerde sorun yaşanmaması durumunda kesinleşmiş kazancınız ortaya çıkar ve ödeme almaya hak kazanırsınız. Ödemeler ise reklam ağındaki profil bilginizde yer alan banka hesabına havale yoluyla aktarılır.

Tıklama ve gösterim dışında bir diğer reklam gelir modeli de özel sipariş ile verilen reklamlardır. Bu yöntemde bir firma veya web sitesi yetkilisi sizle temasa geçer ve belirli bir süre için reklam yerleşimi yapmak istediğini belirtir. Reklam veren bütçesi ile reklam yayıncısının pazarlık kriterlerinin uyuşması durumunda reklam yerleşimi yapılır ve site sahibi bu şekilde reklam geliri elde etmiş olur.

Satış Ortaklığı Yöntemiyle Para Kazanma

Bu yöntemde satış yapan firma ve sitelerin ürün satmasına yardımcı olarak komisyon geliri elde edebilirsiniz. Affiliate Marketing ismiyle de bilinen bu sistemde, satışına aracılık etmek istediğiniz site tarafından veya satış ortaklığı ağları (ör: Gelir Ortakları) tarafında sunulan kodları sitenize yerleştirip sitenizdeki ziyaretçiyi ürün sayfasına yönlendirebilirsiniz. Yönlendirme sonrasında veya sistem tarafından tanınan belirli bir süre içerisinde ilgili ziyaretçi ürün satın alırsa yönlendirmeyi yapan kişi olarak bu yardımınıza karşılık bir komisyon geliri elde edersiniz. Komisyon geliri yüzdesel bir rakam (ör: %3, %10 vb.) veya parasal bir tutar (ör: 2TL, 5TL vb.) olabilir.

Tanıtım Yazısı Yöntemiyle Para Kazanma

Bazı web sitesi ağları (ör: Bumerang) üzerinden veya özel talep üzerine web sitenizde tanıtım yazısı karşılığında gelir elde edebilirsiniz. Bu yöntemde ürün veya sitesini tanıtmak isteyen bir reklam veren sizle veya yayın ağıyla temasa geçerek belirli bir metni ücretli olarak yayınlatmak ister. Burdaki amaç, web sitenizdeki trafikten faydalanmak veya link alarak arama motorlarındaki görünürlüğün artmasını sağlamaktır. Bu yöntem benim pek önereceğim bir yöntem değildir zira “paralı link” almak veya vermek Google gözünde çok sert yaptırımlara (ör: arama sonuçlarından silinmek vb.) maruz kalınmasına neden olur. Google tarafından kesinlikle hoş karşılanmayan bu durum içerisinde bir aktör olmadan önce iyice düşünmenizi tavsiye ederim.

Ürün Satışı Yaparak Para Kazanmak

İnternette bişeyler yapmak genel olarak kolay olarak görülür ancak bu bir amatör yanılgısıdır. İnternetin gerçek hayattan farklı olduğu doğrudur ve gerçek hayatta oldukça zor olan bir edinimi internette kolaylıkla elde edebilirsiniz ancak bunun için internetin dinamiklerine vakıf olmak gerekir. Ürün satışı da eğer doğru strateji belirlenirse internetten başarıyla yapılabilir ve gelir imkanı sunabilir.

İnternet üzerinden ticaret genel olarak e-ticaret ile ifade edilir. E-ticaret için en yaygın uygulama adımları sırasıyla;

 1. Yeni bir şirket kurmak veya önceden kurmuş olmak
 2. Alan adı, hosting ve e-ticaret paketi ile yayın altyapısını oluşturmak
 3. Tedarikçi ve kurye anlaşması yapmak
 4. Ürünleri web sitesine yerleştirmek
 5. Banka ve POS anlaşması yapmak
 6. Reklam vermek ve ziyaretçilerin gelmesini beklemek

Çok basit haliyle en çok uygulanan yol haritası bu şekildedir. Ancak bu şekilde müşterilere ulaşmak ve sitede başarılı şekilde satışlar gerçekleşmesini sağlamak çok da kolay bir konu değildir. Bu girişim denemelerinde başarılı olanlar kadar pek çok başarısız örnek de vardır. E-ticaret konusunda deneyimim olmadığından tavsiyelerde bulunamıyorum ancak sektörel araştırma, en iyi e-ticaret uygulamaları ve deneme-yanılma yöntemleriyle başarılı sonuçlara ulaşılabileceğini düşünmekteyim.

İnternet sitesinden para kazanma konusunda ayrıca İnternetten Para Kazanma Yöntemleri yazısını da okuyabilirsiniz.

4 Yorum

  • Özhan 05/01/2015
 1. Cihan 20/12/2017
  • Özhan 01/02/2018

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir