Web sitesinde Türkçe karakter sorunu nasıl çözülür?

HTML ve web sitesi yapma işine yeni girenlerin karşılaştığı sorunlardan bir tanesi Türkçe karakter sorunudur. Sayfa içerisinde yer alan ö, ç, ş, İ, ü, ğ, ı harflerinin istendiği gibi görünmemesi veya bozuk görünmesi sorunudur.

Türkçe Karakter Sorununun Nedeni

Normal olarak bir HTML sayfası oluşturduğunuzda tarayıcınız onun bir İngilizce sayfa olduğunu varsayar ve ona göre karakterleri tanır. İngilizce alfabesinde olmayan karakterler için de farklı semboller atar. Bu sebepten ötürü de İngilizce alfabesinde olmayan Türkçe karakterlerin görüntülenmesinde sorun oluşur.

Bu sorunu nasıl çözebiliriz?

Türkçe karakter sorunu tek satırlık bir kodla çözmek mümkün. HTML dokümanında <meta> etiketi kullanarak karakter seti belirtebilir ve tarayıcının bu karakter setini tanımasını sağlayabiliriz. Türkçe karakterler için <meta> etiketini aşağıdaki şekilde yerleştirebilirsiniz. <meta> etiketi <head> etiketini açtıktan sonra eklenmelidir.

<html>
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf8"/>
<title>Türkçe Karakterli Bir Sayfa</title>
</head>
<body>
<p>Fıstıkçı Şahap ve Türkçe karakterlerin 
böylesine güzel bir sayfada buluşması ne güzel!</p>
</body>
</html>

Harf Bazında Türkçe Karakter Sorunu Çözümü

Bir sayfada veya bir sitedeki tüm karakterlerden ziyade tekil olarak harf bazında Türkçe karakter sorunu çözümü için tekil olarak karakterlerin HTML kodlarını kullanabilirsiniz. Türkçe karakterlerin HTML kodları için Türkçe Karakterler İçin HTML Kodları yazısını okuyabilirsiniz.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir