Web sitesi nasıl yapılır ve site kurma yöntemleri nelerdir?

Web sitesi kurmak için temel olarak 3 farklı seçeneğiniz mevcuttur. Bunlar sırasıyla; 1- web sitesi kurmaya yardımcı olan online servisleri kullanmak, 2- domain ve hosting alıp hazır sistem kullanmak ve 3- domain ve hosting alıp sıfırdan kodlamak şeklindedir.

Şimdi sırasıyla bu alternatiflerin üzerinden geçelim.

1- Online Web Sitesi Kurma Servisleri

İnternette “web sitesi kurma” şeklinde yapacağınız bir arama sonucunda karşınıza çıkacak belli başlı online servisler olacaktır. Bunlar ör: wix.com, weebly.com, wordpress.com vb. siteler olacaklarıdır. Eğer amacınız kodlama işine hiç girmeden bir site sahibi olmaksa bu seçenekler önereceğim uygun alternatiflerdir. Başlangıç olarak ücretsiz şekilde bu siteler üzerinden web siteleri oluşturabilirsiniz. Size sunulan standart çözümlerin dışında talep edeceğiniz ekstra özellikler (ör: özgün alan adı, tasarımsal esneklikler vb.) için belirli maliyetler vardır. Uygun gelmesi durumunda bunlardan faydalanabilirsiniz.

2- Domain ve Hosting Alıp Hazır Sistem Kullanmak

Eğer ilk seçenekteki çözümler sizi tatmin etmiyorsa ve daha özgün şekilde bir web sitesi sahibi olmak istiyorsanız bu durumda biraz daha emek isteyen ikinci seçeneğe yönelmeniz gerekecektir. Bu seçenekte alan adı (domain) yani .com, .net vb. uzantısı olan biri isim almanız gerekecek ve bu isim üzerinden dosyalara erişim sunabilecek bir hosting (barındırma) hizmeti almanız gerekecektir. Bunları farklı sağlayıcılardan alabileceğiniz gibi aynı sağlayıcıdan da alabilirsiniz. Benim önerim aynı sağlayıcıdan almanızdır. Tavsiye olarak da natro.com servis sağlayıcısını önermekteyim. Burada alan adı için yıllık belirli bir fiyat ödersiniz ve ayrıca aylık veya yıllık olarak barındırma hizmeti için de bir fiyat ödersiniz. Barındırma hizmetleri kapasite ihtiyacına göre farklılaşır ancak başlangıç için ufak bir miktar yeterli olacaktır, en düşük maliyetli olanı seçebilirsiniz. Bu şekilde ilk adımı tamamlamış oluyoruz.

İkinci adımda siteyi hayata geçirmek geliyor. Web sitesi demek internet üzerinden ulaşılabilen bir dosyalar bütünü yani aslında bir klasör yaratmak demektir. Bu klasörün içinde farklı klasörler, yazılar, resimleri videolar, bağlantılar vb. şeklinde içerikler vardır. Bu yapıyı oluşturmanızı ve içeriklerinizi yönetmenizi kolaylaştıran sistemler vardır. Bunlara da İçerik Yönetim Sistemi (Content Management System) denmektedir.

En bilinen içerik yönetim sistemleri WordPress, Joomla ve Drupal sistemleridir. Ben kendi sitemde altyapı olarak WordPress kullanmaktayım. Bu sistemleri kurmayı anlatmak çok uzun süreceğinden çok kısa bahsederek geçeceğim internette bu konuda pek çok video ve yazı bulabilirsiniz. Kısaca değinmek gerekirse bu sistemleri sitesine gidip indirirsiniz (ör: wordpress.org), sonra sitenizin bulunduğu ana klasöre FTP (File Transfer Protocol) servisiyle yüklersiniz ve belirli ayarlamaları yaptıktan sonra boş şekilde bir siteyi kendinize kurmuş olursunuz. Bazı servis sağlayıcılar aynı zamanda bu sistemler için hazır kolay kurulumlar da sunmaktadır. Öyle olursa sitenizi kurmanız birkaç dakikayı geçmeyecektir.

Siteyi kurduktan sonra da içerik yönetim panelinize giderek yazı, resim, tema vb. unsurları kendi isteğinize göre ekleyip düzenleyebilirsiniz.

3- Domain ve Hosting Alıp Sıfırdan Kodlamak

Bu seçenek en zor olan seçenektir ve en zahmetli olandır. Uzun yıllardır bu işin içinde olanlar veya belki tamamiyle herşeyi kendi yapmak isteyenler bu yöntemi tercih edebilir. Ancak bunun için en temel olarak HTML ve CSS gibi internetin kodlama dillerini biliyor olmak gerekir. Onun dışında daha nitelikli bir site yaratmak için Javascript, Ajax, PHP vb. işlevselliği artırıcı kod dillerini de biliyor olmak gerekecektir. Bu yöntem açıkçası benim önereceğim bir yöntem değildir çünkü günümüzde bazı şeylerin üzerinde özelleşmiş oldukça fazla insan ve servis olduğundan Amerikayı yeniden keşfederek zaman kaybı yaşamanın bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Ancak kendi zevkiniz ve gelişiminiz için özellikle istiyorsanız durum farklı tabii, o zaman özel olarak bir amacı olacaktır. Bu yöntemde alan adı ve barındırma aldıktan sonra uzantısı .htm, .html, .css, .php, .asp vb. olan dosyaların siteyi barındıran ana klasöre yine FTP aracılığıyla yüklenmesi gerekecektir. Sitenizi bu şekilde geliştirebilirsiniz.

Ben nasıl web sitesi yaptım ve yapıyorum?

Ben kendime web sitesi projesi yaparken ikinci ve üçüncü adımın bir karışımını kullanıyorum. Yani alan adımı kendim alıyorum, barındırma servisim üzerine kendim kuruyorum, hazır içerik yönetim sistemi altyapısı ve hazır tema kullanıyorum ancak görsel unsurları HTML, CSS ve PHP kodlarına girerek kendime göre ufak rötuşlarla istediğim şekile getiriyorum ve dönem dönem güncelliyorum.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir