Web 2.0 kavramı ve Web 2.0 site örnekleri

web-2.0Web 2.0 ziyaretçileriyle etkileşim kurabilen sitelerin oluşturduğu internet platformudur. Web 2.0 sitelerine örnek olarak sosyal paylaşım siteleri, bloglar, wikiler, video paylaşım siteleri ve web uygulamaları verilebilir.

Kısa Tarihçe

Web 2.0 deyimi ilk olarak Tim O’Reilly tarafından 2004 yılındaki bir konferansta kullanılmış. Bu konferansta internetin değişmekte olduğu, artık site kullanıcılarının da önemli hale geldiği ve internetin içerik kaynaklarının zenginleştiği konuşulmuş. Web 2.0 platformunda farklı bir teknoloji veya kodlama kullanılmıyor. Sadece var olan teknoloji farklı bir yorumla hayata geçiriliyor.

Günümüze Yansıması

Günümüzde ziyaretçiler ve üyeler daha önemli. Artık sadece üyeler/kullanıcılar tarafından yüklenen yazı, fotoğraf, video vb. içerik ile büyüyen ve varlığını devam ettiren web siteleri görebiliyoruz. “Crowd Sourcing” denen bu yapı sayesinde site üyeleri pasif ziyaretçi rolünden çıkıp aktif içerik kaynakları haline geliyorlar. Wikipedia’da bir tanım eklemek veya Youtube’da video eklemek buna örnek olarak verilebilir.

Web 2.0 sitelerine örnekler

Youtube : Video paylaşım sitesi
Wikipedia: Online ansiklopedi
Facebook: Sosyal paylaşım sitesi
Twitter: Sosyal paylaşım sitesi
Flickr: Fotoğraf paylaşım sitesi
Blogger: Blog sitesi
Digg: Makale paylaşım sitesi
Pinterest: Fotoğraf paylaşım sitesi

2 Yorum

  1. Eğitim Bölümü 10/09/2015
    • Özhan 15/09/2015

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir