Virman, Havale ve EFT Nedir ?

Bankacılık içerisinde hesaplardan para göndermenin farklı türleri mevcuttur. Bankacılık terminolojisinde farklı para transferi türleri için faklı isimler vardır. Virman, havale ve EFT şeklinde isimlendirilen bu transfer türlerine kısaca değinelim.

para transferi türleri

Para Transfer Türleri

1. Virman: Virman bir kişinin veya kurumun aynı bankadaki iki farklı hesabı arasındaki para transferi işlemidir. Örneğin A Bankası’nda iki farklı TL hesabınız olsun. Bu hesaplar arasından yapacağınız transfer işlemi virman şeklinde nitelendirilmektedir.

2. Havale: Havale iki farklı kişiye ya da kuruma ait hesaplar arasında gerçekleştirilen para transferi işlemidir. Örneğin A Bankası’nda hesapları bulunan X ve Y kişlerinin birbirlerine para göndermesi havale olarak nitelendirilmektedir.

3. EFT: EFT kelimesi Elektronik Fon Transferi teriminin kısaltılmış halidir. EFT iki farklı bankada bulunan iki hesap arasındaki para transferidir. Bu transfer türünde hesabın kime ait olduğu önemli değildir. Hesap sahibi aynı kişi de olsa farklı bankalarda bulunan hesaplar arası transfer EFT’dir. EFT işlemlerinde iki farklı Banka arasında iletişimi sağlayan Merkez Bankası’dır. Havale ve virmanda saat sınırlaması olmamasına karşın EFT işlemi belirli saatler içerisinde gerçekleştirilebilmektedir.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir