Veri Kaybetmeden Excelde Hücre Birleştirme

Excel içerisinde bazen farklı hücrelerde yer alan bilgileri tek bir hücre içerisinde birleştirmek isteriz. Klasik hücre birleştirme aracıyla bunu yapmak istersek ve eğer birleştirmek istediğimiz hücrelerde birden fazla bilgi varsa Excel bu bilgilerden sadece bir tanesini tutar ve diğer hücrelerdeki verileri siler. Eğer bunu istemiyorsanız o zaman formül kullanmanız gerekecektir.

Hücre birleştirmek için formül nedir?

İngilizce Excel kullanıcıları için hücre birleştirme fonksiyonu CONCATENATE ve Türkçe Excel kullanıcıları için hücre birleştirme fonksiyonu BİRLEŞTİR şeklindedir. Kullandığım Excel İngilizce olduğundan ben buna göre tarif ettim, Türkçe kullanıcılar fonksiyon ismini değiştirip aynı sonucu alabilirler.

Hücre birleştirirken boşluk bırakma nasıl yapılır?

Excelde formül yazarken boşluk bırakmak için formülün içerisine tırnak işareti içerisinde boşluk işareti koyulmalıdır. Yani görsel olarak ifade etmek gerekirse ” “ şeklinde bir metin yazımıyla boşluk bırakma işleminin gerçekleşmesini sağlayabiliriz.

Uygulamalı Olarak Bir Örnekle Açıklayalım

Farklı hücrelerde yer alan verileri birleştirmek için aşağıdaki örneğe göz atabilirsiniz. Örnekte A ve B kolonlarında yer alan hücrelerin C kolonu içerisinde nasıl birleştirilebileceğini görebilirsiniz.

excelde hücre verisi birleştirme

Hücre birleştirmek için kullanabileceğiniz formül

Formülü bir hücre için yazıp Enter tuşuna bastıktan sonra diğer hücreler için de formülü C kolonunda sırayla kopyalayın veya formüllü hücrenin sağ alt kısmına gelip beliren + işaretine çift tıklayarak formülün alta doğru kopyalanmasını sağlayın. Böylece tüm satırlar için hücre birleştirme işlemini tamamlamış olacaksınız.

Birleşmiş excel hücreleri

Birleşmiş excel hücreleri

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir