Varlık yönetim şirketi nedir ve ne işe yarar?

Varlık yönetim şirketleri tamamen ödenemeyen kredilerin ve tahsili gecikmiş alacakların yeniden yapılandırmasına yönelik kuruluşlardır. Genel olarak bankalarda ödenemeyen kredileri portföy olarak satın alıp karşılığında belirli bir tutar ödeme yaparlar ve böylelikle hem bankaların bilançolarında bir ayarlama yapabilmesini hem de kendileri adında getiri elde edebilme imkanı sağlarlar. Buradaki temel mantık, tahsili gecikmiş alacakları değerinden daha düşük bir fiyatla satın alıp tahsil operasyonunu devralmak ve bunu gelire çevirmektir.

Kurumsal Hizmetlerin Yanında Bireysel Hizmetler

Maddi açıdan sıkıntı yaşayan ve bu nedenle bankaya borçlarını ödeyemeyen bireyler için varlık yönetim şirketlerine bireysel borç devri yapılamamaktadır. Buna karşın, Portföy adı verilen borç dosyaları, bankalarca belli dönemlerde ihale yöntemi ile satışa sunulur. Portföyün satış inisiyatifi ise tamamiyle bankanın elinde bulunduğundan bireysel olarak gelen taleplere cevap verilememektedir.

Bankalar borçların yeniden yapılandırılmasında çeşitli alternatifler sunabilmekte olsa da bireysel anlamda her zaman beklentileri karşılayabilen seçenekler oluşamayabiliyor. Bu kapsamda, varlık yönetim şirketleri beklentileri karşılamaya yönelik farklı alternatifte çözümler sunabiliyor.

Borç Yapılandırmasında Varlık Yönetim Şirketleri

Kurumsal hizmetlerinden tanıdığımız ancak bireysel olarak da hizmet veren varlık yönetim şirketlerine örnek olarak Hayat Varlık firmasını verebiliriz. Söz konusu kurum, bankalara benzer şekilde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) denetimine tabi olan bir kuruluş olma özelliğini taşıyor. Hizmetleri ve şirket profili hakkında detay bilgi edinmek için Hayat Varlık sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir