Twitter nedir ve nasıl kullanılır?

Twitter 140 karakterlik metin mesajlarının ve fotoğrafların paylaşılabildiği bir sosyal medya platformudur. Mavi dağ kuşu sembolüne sahip Twitter, 2006 yılında Jack Dorsey, Evan Williams, Biz Stone ve Noah Glass tarafından kurulmuştur. Merkezi San Francisco’da olup Atlanta, Austin, Boston, Boulder, Chicago, Detroit, Los Angeles, New York, Seattle, Sunnyvale, Washington, Amsterdam, Berlin, Dublin, Londra, Madrid, Paris, Rio de Janeiro, São Paulo, Singapur, Sydney, Seoul, Tokyo, Toronto ve Vancouver’da ofisleri bulunmaktadır. İnternet sitesine erişmek için https://twitter.com adresini kullanabilirsiniz.

Twitter nasıl kullanılır?

Twitter mecrasına katılabilmek için öncelikle kayıt olmanız gerekir. Kayıtla ilgili detay bilgilere Twitter Kaydol yazısından ulaşabilirsiniz. Twitter’a üye olduktan sonra direkt olarak özelliklerini kullanmanız mümkündür.

Genelde ilk yapılan şey farklı kullanıcıları takip etmektir. Her kullanıcının başında “@” işareti bulunan bir kullanıcı adı olur. Takip etmek istediğiniz kişinin adı ve soyadını kullanarak veya kullanıcı adını kullanarak arama yapabilirsiniz. Arama sonucunda veya ilgili kullanıcının profilinde “Takip Et” butonu görürsünüz. Herhangi bir kullanıcıdan gelen mesajları anasayfanızda görmek istiyorsanız onu takip etmeye başlayabilirsiniz. Takibi bırakmak isterseniz de dilediğiniz zaman ilgili kullanıcının profiline giderek “Takibi Bırak” deyip takip etmeyi bitirebilirsiniz.

Twitter üzerinde gönderilen mesajlara “tweet” adı verilir. Twitter ve Tweet kelimeleri anlam olarak kuş cıvıltısı demektir. Bu anlamda, mesaj sıklıkları ile kısalıkları ile düşünüldüğü zaman site içeriği ile kuş cıvıltısı benzetmesinin oldukça uyumlu olduğu söylenebilir. Tweet içerikleri 140 karakterle sınırlı olacağından daha uzun mesajlar için mesajın sonuna veya başına 1/3, 2/3, 1/2, 2/2 vb. ifadeler eklenerek uzun mesajın kaç parça olduğu ve ilgili tweetin hangi parça olduğuna dair bilgi verilir.

Bir kullanıcının görmesini istediğiniz tweet için tweet içerisinde o kullanıcıya ait kullanıcı adını geçirmeniz gerekir. Örneğin bana ithafen bir tweet atmak isterseniz ilgili tweet içinde @ozhandonder ifadesi ekleyerek benim o mesajı görmemi sağlayabilirsiniz.

Tweet yazarken bir diğer önemli unsur da hashtag yani etiket kullanımıdır. “#” işareti ile etiket yaratılır ve pek çok farklı kullanıcının aynı konudan bahsetmesi bu şekilde mümkün olur. Etiket kullanımı, kullanıcı adı gibi kişiye özgü veya kullanımı sınırlı bir özellik değildir. İsteyen herkes istediği kadar etiket kullanımı yapabilir. Çok sık olarak kullanılan etiketler eğer ülke veya dünya sıralamasına girerse TT yani Trending Topic olabilir.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir