TOEFL Sınavına Hazırlık İçin Tavsiyeler

TOEFL sınavına hazırlık denildiği zaman akla kitaplar, sorular, kurslar, deneme sınavları vb. gelir. Sınav hazırlığına yönelik olarak bir kursa gitmek, bir arkadaşınızdan çalışma kaynağı bulmak veya internetten araştırma yapmak pek tabi ki doğal ve en yaygın olan yöntemlerdir. Ben bu yazıda sınav hazırlığında işinize yarayabilecek ve sınav anında verimli bir süreç geçirmenize katkı sunabilecek bazı konulara değinmek istiyorum.
toefl hazırlık

Kısaca TOEFL sınavında neler vardır?

TOEFL test usulü yapılan bir sınavdır. 4 ana bölümden oluşur. Bunlar sırasıyla Reading, Listenin, Speaking ve Writing bölümleridir. Her bir bölüm, dili kullanma ve algılama üzerine farklı yetenekleri ölçmeye çalışır. Sınav yaklaşık olarak 4 saat sürmektedir. Soru adetleri bölüm bazında herkes için aynı olmayabilir çünkü bazı sorular ölçümleme amaçlı olarak fazladan sorulmakta ve alınan nota olumlu veya olumsuz yönde bir etki yansıtmamaktadır. TOEFL sınavına ve TOEFL’ın ne olduğuna dair detaylı bilgiler için TOEFL nedir ve ne işe yarar? yazısına göz atabilirsiniz.

TOEFL İçeriğini Biraz Daha Yakından Tanıyalım

TOEFL bir İngilizce dil becerisi ölçme sınavıdır ancak ölçmekte olduğu dil becerileri günlük konuşma dilinden ziyade büyük oranda akademik hayat ve kampüs hayatına yöneliktir. Bu sebeple sınav içeriğinde biyoloji, kimya, tarih, coğrafya vb. temel bilim dalı konularına yönelik teknik metin veya konuşmalara hazırlıklı olmanız lazım. Sorular teknik değil ancak soruları çözebilmek için teknik olan konularda kaybolmamak ve konsantrasyonu üst seviyede tutmak önemlidir. Zira konular zaman zaman size bıkkınlık verebilecek veya konsantrasyonunuzun düşmesine neden olabilecektir. Buna hazırlıklı olun ve sınav anında gerekirse kısa molalar vererek konsantrasyonunuzu kaybetmemeye gayret gösterin.

Sınav Süresi ve Enerji Düşmesi

Sınav yaklaşık olarak 4 saat sürdüğünden ciddi bir performans ve enerji kullanımı gerektirmektedir. Tüm sınav sorularını çözdüğünüzde ilk aranızı 2 saat sonra vermiş olursunuz ve enerji olarak belirli bir kaybı yaşamış olursunuz. Benim geriye kalan 2 saatte enerji sorunu yaşamak için izlediğim yöntem sınav arasında biraz çikolata yemek ve beraberinde su içmek oldu. Hem kaybettiğim enerjiyi geri toparlamak hem de kalan 2 saatte iyi performans gösterebilmek adına yardımı olduğunu söyleyebilirim.

Ben sınava nasıl hazırlandım?

Benim sınava hazırlık sürecim aslında ilginç çünkü esasında ben sınava, sınava girerek hazırlandım. Yani hedeflediğim skora (101) ulaşabilmek için önce bir kez sınava girdim ve (97) notunu aldım. Kendime göre geliştirebileceğim alanları gözlemledim. Kendi skorum üzerine yaptığım analizde bana zaman kaybettiren yerleri ve görece olarak düşük not almış olduğum yerlerde nereleri geliştirebileceğimi değerlendirdim. Kendi içimde analizimi yaptıktan sonra tekrar sınava girdim ve bu sefer aldığım not (102) oldu. Bu not benim için yeterli olduğundan daha ötesine geçebilmek için tekrar sınava girmedim. Aslında hala Writing bölümünde geliştirebileceğim yerler vardı çünkü son girdiğim sınavda Writing notum 22’de kalmıştı ki daha önce bu alanda tam notu yani 30’u alabilmiştim. Neticede, en nihai olarak varmış olduğum notlar şu şekilde,

Reading: 28
Listening: 29
Speaking: 23
Writing: 22

Reading Bölümü İçin Pratik Tavsiyeler

Reading bölümünde sorulara başlamadan önce uzunca bir metni okumanız beklenir. Ancak esasında tüm metni ayrıntılı olarak okumanıza gerek yoktur. Sadece hızlı bir şekilde gözden geçirmeniz yeterli olacaktır. Burada gereksiz yere zaman kaybetmeyin çünkü soruların yanında zaten ilgili metin belirmektedir. İlk girişteki metni kısa sürede geçip sorulara başlamak için ekranın sağ tarafında bulunan scroll çubuğuna ekranın en altına kadar indirin ve “Next” butonuna tıklayın.

Listening Bölümü İçin Pratik Tavsiyeler

Bu bölüm dinleme üzerine olduğundan ve sadece bir kez dinleme hakkınız bulunduğundan dinlediklerinizi not almanızda fayda olacaktır. Sınavda kağıt ve kalem verilmektedir ve not almak için bunları kullanabilirsiniz. Not alırken her şeyi not almak yerine belirli anahtar kelimeler çerçevesinde konuşmanın temelini oluşturan kelimeleri not etmeye çalışın.

Speaking Bölümü İçin Pratik Tavsiyeler

Speaking bölümünde süreyi iyi ayarlamak önemlidir. Evet düşünmek için fazla zamanınınız olmayacak ancak sürenizi kullanmada kontrollü olmalısınız. Çok erken bitirmeyin ve aynı zamanda sürenizi aşmayın. 1-6 sn. süreli boşluk bırakmak bence ideal olanıdır. Burada esas olan unsur söylediklerinizi tutarlı bir biçimde, karşı tarafın anlayacağı şekilde ve içerik olarak manasız olmayan bir anlam bütünlüğü ile karşıya aktarmaktır. Sesinizi çok bağırmadan ama kayıtlara net yansıyacak bir seviyede kullanın, sessiz tonda değil sunum yapar bir tonda konuşun.

Writing Bölümü İçin Pratik Tavsiyeler

Writing bölümü en esnek ve öngörülmesi zor alanlardan birisidir. Bu alan için internetten örnek metinler araştırın. Yazmaya başlamadan önce yazınızın temel iskeletini düşünüp öyle yazmaya başlayın. Örneğin konumuz şu olsun, “Şehirde yaşayan insanlar mı sizce daha mutludur yoksa kırsal kesimde yaşayan insanlar mı?” Bu konuyu anlatırken öncelikle kendinize bir doğru cevabı bulun ve tutarlı bir biçimde bunu savunun. Mesela kırsal kesimdeki insanların daha mutlu olduğunu savunacaksak bu konudaki iskelet şöyle olabilir.

  1. Giriş: Mutluluk kavramı ve insanları nelerin mutlu ve mutsun ettiğine genel olarak değinme
  2. 1. paragraf: Günümüz şehir yaşam koşulları ve bunların insanların mutluluk ve mutsuzluğuna etkileri. Örneğin daha çok imkan ancak daha tekil yaşam koşulları, bağların kopması vs.
  3. 2. paragraf: Günümüz kırsal kesim yaşam koşulları ve bunların insanların mutluluk ve mutsuzluğuna etkileri. Örneğin daha az teknolojik veya şehirsel imkanlar ancak daha doğal yaşam ve aile-komşuluk bağlarının daha kuvvetli olması.
  4. Sonuç: Görüntü olarak şehir yaşamının daha renkli cezbedici olmasına rağmen gerçek manada mutluluk sunabilme imkanının kısıtlı olması buna karşın kırsal hayat yaşam koşulları içerisinde insanın doğal yaşam koşulları ve ilişkilerine daha yakın olması sebebiyle daha mutlu olması

Bu iskeleti kelimelerle işlerken dil bilgisi kurallarına uymalı kelime yazım hatası yapmamalı ve cümle geçişleri ile paragraf başlarında mümkün mertebe geçiş kelimeleri veya bağlaçlar kullanmaya özen göstermelisiniz. (ör. Firstly, Secondly, In contrast, Although, Even though, Subsequently, Consequently vb.)

Metin uzunluğu olarak da 250-300 kelime kadar uzunluk tavsiye edilen uzunluklardır. Bu uzunluk seviyesi hem derli toplu bir anlatım yapmanız için yeterli olabilecek hem de zaman idaresi olarak size verilen süreyi yeterli kılabilecek seviyededir.

1 Yorum

  1. Güven G. 12/07/2016

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir