Test tekniği nedir ve nasıl kullanılır?

Öğrencilikte veya profesyonel hayatta çeşitli amaçlara yönelik olarak sınavlara girmek durumunda kalabiliyoruz. Bu gibi sınavlarda zamanı etkin kullanmak ve mümkün olduğunca çok soruyu doğru cevaplamak gerekir. Ne zaman ki işin içine etkinlik ve verimlilik kavramı girerse işte o zaman “teknik” kavramı da önemli hale gelir. Test sınavları söz konusu olduğunda “test tekniği” kavramından haberdar olmak önemli artılar sunabilir. Siz de test tekniği içerisinde yer alan bazı pratik usül ve esasları uygulayabilir ve başarı oranınızı artırabilirsiniz.

Test tekniği nedir?

Test tekniği kısaca test usülü olan bir sınavda sizi doğru cevaba hızlı ve kolay biçimde götürecek püf noktalarıdır diyebiliriz. Bu tanımdan hareketle test tekniğinde iki farklı boyutu yani hız boyutu ve kolaylık boyutu nedir detaylandıralım.

Test Tekniğinde Hız Boyutu

Sınavlarda her soru için ortalama olacak şekilde 60sn 90sn vb. süreleriniz vardır. Bir soruda uzun süre takılmak diğer soruların zamanından çalacağı için yapılması önerilmez. Bununla birlikte, bir soruyu ne kadar hızlı çözerseniz diğer sorular için o kadar fazla zaman tanıyacağından bu da son derece avantajlı bir durumdur.

Soruları daha hızlı çözebilmek için uygulanabilecek bazı taktikler:

  • Herhangi bir soruya başladığınızda ilk olarak soru cümlesini okuyun. İlk olarak paragraf veya seçenekler değil soru cümlesini okursanız cevaplandırmanız gereken şeyin ne olduğunu en başından bilir ve ona göre algıda seçicilik yaratarak soruyu daha verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz.
  • Olumsuz soru cümlesi varsa ufak bir hareketle olumsuzluğu vurgulayın. Bazı sorularda “değildir”, “yapılamaz”, “yoktur” vb. olumsuzluk ifadeleri vardır. Bu tarz durumlarda kendi vücut dilinizle örneğin parmağınızı kaldırarak veya elinizle soldan sağa doğru hafifçe bilekten bir hareket yaparak beyninize algısal bir mesaj gönderin. Bu şekilde sorunun cevabını düşünürken soru aklınızda daha kalıcı olur ve daha etkin bir şekilde cevabı hesaplayabilir ya da düşünebilirsiniz.

Test Tekniğinde Kolaylık Boyutu

Test tekniğinde kolaylık boyutu daha ziyade seçeneklerin ele alınmasıyla ilgilidir. Bu noktada soru tiplerine göre uygulanabilecek taktikler değişkenlik gösterebilir. Soru tipi örnekleri ve uygulanabilecek bazı taktiklere şu şekilde değinebiliriz.

  • Metninde I, II, III, IV vb. maddeler olan sorularda cevaplar da Yalnız I, I ve II, Hepsi vb. cevaplar vardır. Bu tarz sorularda bir maddenin yanlış olduğundan eminseniz seçeneklere giderek o maddenin yer aldığı seçenekleri eleyin. Bu taktik sayesinde bazen sadece bir maddeyi eleyerek doğru cevaba ulaşabilirsiniz. Eğer bir maddeyi elemek yeterli gelmediyse yanlış olan farklı madde bulmak için değerlendirmeye devam edebilirsiniz. Eğer sizce farklı bir yanlış madde yoksa zaten diğer maddeleri içeren seçenek doğru olacaktır. (Ör. İçinde I, II, III olan bi soru içeriği olsun. Eğer siz I nolu maddenin yanlış olduğundan eminseniz bu durumda seçeneklerde I ve II, I ve III ya da I, II, III şeklinde yer alan cevaplar da otomatik olarak yanlış olacaktır çünkü yanlış olan I maddesini içerirler.)
  • Benzer seçenekleri gruplandırın. Bazı sorularda mesela 4 seçenekten 3 tanesi benzer şeyden bahsederken 1 tanesi farklı bir içeriğe sahiptir. Bu durumda birbirine benzeyen seçenekler yanlış, farklı duran seçenek ise doğru cevap olacaktır. Eğer bu şekilde bir gruplandırma yapabiliyorsanız bunu avantajınıza kullanabilirsiniz.

Test tekniğinde herkesin kendine göre uygulayabileceği farklı pratik yöntemler ve püf noktaları olabilir. Benim aklıma gelenler bu şekilde. Siz de sorularınız veya görüşlerinizle Yorum bölümünden düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir