Tanıtım yazısı SEO açısından faydalı mıdır zararlı mıdır?

SEO yani arama motoru optimizasyonu konusuna yeni başlayanlar için ilk sırada gelen konu backlink almaktır. Baclink başka sitelerden sizin sitenize veya alt sayfalarınıza verilen bağlantılara denir ve arama motorları bu bağlantıları sitenize verilmiş bir oy veya popülarite puanı olarak algılarlar.

Her ne kadar düz mantık çerçevesinde daha çok oy daha çok popülarite ve dolayısıyla daha yüksek sıralama gibi dursa da gerçekte durum böyle gelişmez. Arama motorlarının çok kompleks algoritmaları vardır. Tüm ağ dünyasını kelime bazlı tarayabilen ve sıralama yapmak için bu muazzam datadan anlamlı sonuçlar çıkarabilen bu algoritmalar aynı zamanda doğal ve doğal olmayan işlemleri de algılayabilmektedir.

Tanıtım Yazısı ile Backlink Stratejisi

Öncelikle para karşılığı olan bir tanıtım yazısının doğal olmayacağını belirtmek gerekir. Ancak ücret karşılığı dahi olsa bunu doğala eşdeğer bir formata sokmak teknik olarak mümkün. Bunun için de yapılması gereken şey çok basit, o da linki verecek olan site sahibinin parayı soyutlarayarak düşünmesi. Şu soruları sormak lazım:

 1. Ben ücret karşılığı olmadan (ör. yakın bir arkadaşımın sitesi olsun) bu yazıyı yazar mıydım?
 2. Konu kendi sitemin içeriğinde doğal olarak yer alan konularla paralellik gösteriyor mu?
 3. Yazı orijinal bir yazı mı yoksa başka sitelerde yayınlanmış/yayınlanacak bir yazı mı?
 4. Yazı başkasının ise benim yazım dilime ne kadar uygun?
 5. Verilecek olan link hangi kelime/ler üzerinden olacak?

Suni ise Hayır!

Yukarıdaki sorulara verdiğiniz cevaplar:

 1. Hayır.
 2. Hayır.
 3. Başka sitelerde de yayınlanacak.
 4. Sitenin dokusun ve yazım dilime uygun değil.
 5. Yükselmek istenen kelimede link verilecek.

şeklindeyse kesinlikle tanıtım yazısının linki alacak ve linki verecek siteye zarar vereceğini söyleyebilirim. Başta belki kısa vadede bir yükselme olacaktır ancak uzun vadedede zararlıdır çünkü doğal olmayan bir çalışma olarak Google veya diğer arama motorları tarafından tespit edilebilecektir.

Tanıtım yazısının doğal olması için ne yapılması gerekir?

Tanıtım yazısının gerçek manada faydalı olması için doğal olması gerekir. Doğal olarak görülmesi için de tanıtımı yapılacak site veya sayfanın para kavramından soyutlanmış olarak düşünülmesi gerekir.

Gönüllü olarak bir site veya sayfa hakkında sitenizin ziyaretçilerine bilgi vermek istediğinizi düşünün. Bu noktada ne yapardınız? Sitenin içeriği, sunduğu hizmet veya ürünler hakkında bilgi verirdiniz. Ziyaretçi kitlenizle nasıl bir alakası olduğunu ya da onlara hangi açıdan hitap ettiğini anlatarak okuyucunuzla tanıttığınız içerik arasında ilişki kurardınız. Takriben 300-500 kelimelik bir uzunlukta olurdu. Bağlanıtı verdiğiniz kelime de yükselmek istenen anahtar kelime değil sitenin adresi veya markanın ismi olurdu.

Netice itibarıyla, link almak ve vermek internetin doğasında olan bir olgudur ve sizin de yapmanız gereken organik bir faaliyettir. Prensip olarak link alma ve vermenin kesinlikle para karşılığı olmadan yapılması gerekir çünkü bu Google yetkilileri tarafından net olarak ifade edilen bir uyarıdır. Ancak bunu ücret karşılığında yapıyorsanız da yaparken mümkün mertebe doğal sınırlar içinde kalarak yapmak gerekir. Aksi takdirde kısa vadede karşılıklı kazanç getiren bu durum uzun vadede hüsrana sebep olacaktır.

3 Yorum

 1. Aşk Yeniden 27/09/2015
  • Özhan 28/09/2015
 2. Ali Yalçın 11/11/2015

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir