Sitenize Verilen Bağlantıları Google’dan Öğrenin

Web sitesi sahipleri için sitelerine verilen bağlantılar (linkler) hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Linklerin kalitesi ve adedi önemli bir konudur zira iyi linkler iyi puan demek iken kötü liknler de kötü puan anlamına gelir. Bir siteye kaliteli, alakalı ve adet olarak yüksek seviyede bağlantı verilmesi sitenin popüler olmasını sağlar ve arama motorları nezdinde bir itibar getirir. Diğer taraftan, sitenize alakasız yerlerden gelebilecek bağlantılara karşı da takipçi olmak ve gerekirse de bu bağlatıları reddetmek gereklidir.

İnternette çeşitli siteler üzerinden (ör: alexa.com, ahrefs.com vb.) sitenize verilen bağlantıları gözlemleyebilirsiniz. Ancak, bu kanallar üzerinden tüm bağlantıları görmek mümkün olmayabilir veya tüm bağlantıları görmek ücrete tabi olabilir. Google Web Yöneticisi Araçları ile sitenize verilen tüm bağlantıları hem de ücretsiz olarak gözlemleyebilirsiniz.

Google Web Yöneticisi Araçları ve Sitenize Verilen Bağlantılar

Sitenize verilen bağlantıları görmek için öncelikle sitenizi Google Web Yöneticisi Araçları servisine kaydetmeniz gerekiyor. Kayıt için buradan başlayabilirsiniz. Google hesabınız ile oturum açtıktan sonra Site Ekle menü adımında sitenizin kaydını yapın.

Sitenize verilen bağlantıların listelenebilmesi için bir süre beklemeniz gerekecek. Bu süre birkaç gün veya belki 1 hafta olabilir. Ancak belirli bir süre sonra sitenizin bilgileri sisteme aktarılacak ve sizin gözlem yapmanız için hazır hale gelmiş olacaktır.

Sitenize verilen bağlantıları görmek için sitenizin Kontrol Paneli içine girin. Sonra sırasıyla Arama Trafiği > Sitenize Bağlantılar > Diğer adımlarını izleyin.
sitenize baglantılar Google
Açılan ekranda sitenize verilen bağlantıların Google tarafından tespit edilmiş olanları listelenecektir. Listede size link veren sitenin ana domain ismi görülecektir. Eğer hangi sayfadan size bağlantı geldiğini görmek istiyorsanız ana domain üzerine tıklayın. Açılan sayfada hangi sayfalarınıza bağlantı verildiği görülür. Listelenen bağlantılardan birine tekrar tıkladığınız zaman size bağlantı veren sayfanın adresini görebilirsiniz. Dilerseniz, adrese tıklayıp bağlantının verildiği sayfaya gidebilir ve sitenize verilen bağlantıyı sayfasında inceleyebilirsiniz.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir