SEO Konusunda Wikipedia’dan Alınabilecek Dersler

Wikipedia ve SEOSEO yani Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu konusunda örnek alınabilecek sitelerin başında bence Wikipedia geliyor. Arama motorlarına, Wikipedia içerisinde yer alabilecek veya halihazırda yer aldığını bildiğiniz bir terimi yazın ve sonuçlara bakın. Çok büyük ihtimalle ilk sayfada ve hatta belki de ilk sırada Wikipedia içeriğini göreceksiniz.

Her ne kadar Wikipedia kurulurken veya geliştirilirken spesifik olarak arama motorları görünürlüğü amaçlanmamış olsa da site içerisinde uygulanan bazı yöntemler ve sitenin felsefesi ona bu başarıyı getiriyor. Peki bu tablo üzerinden normal site sahipleri kendilerine SEO açısından nasıl bir ders çıkarabilir, buna bakmaya çalışalım.

Wikipedia’nın SEO Gücünün Bileşenleri

Wikipedia’nın SEO başarısının nereden kaynaklanıyor olduğu üzerine biraz kafa yorduktan sonra aklıma gelen özellikleri burada listelemeye çalıştım:

1. Kaliteli ve çok sayıda içerik: Wikipedia sitesinde kaç sayfa içerik var bilmiyorum ama binlerce belki de yüz binlerce sayfa içeriğin olduğunu tahmin etmek zor değil. İçerik adet olarak çok olmakla birlikte kalite anlamında da belirli standartlarda yer alıyor. Siteye herkes içerik ekleyebilir ancak editörler tüm içeriği gözden geçirerek ziyaretçilere faydalı olmayanları siliyor veya faydalı olabilecek şekilde yeniden düzenliyorlar. Bu da Wikipedia’nın belirli bir kalite seviyesinin üzerinde kalmasını sağlıyor ve sitenin genel güvenilirliğini artırıyor.

2. Site içi linkleme: Arama motorları için siteleri tarayan botlar (örümcekler) kördürler. Yani metin esaslı olarak çalışırlar. Görselleri veya videoları görme yetileri yoktur. Metin esaslı olarak çalışmanın yanısıra linkleri çok severler. İnternette veya bir site içerisinde link esasına dayalı olarak dolaşırlar. Eğer sitenizde farklı içerikleri linkler ile birbirine bağlarsanız botlar açısından site içi gezinim rahat olacaktır. Tabi kullanıcılar için de bu aynı şekilde geçerlidir. Öğrenmek istediğiniz bir konu hakkında bir metni okurken onun içinde geçen bir kelime veya ifadeyi daha detaylı olarak farklı bir içerikte okumak isteyebilirsiniz. Metinler arası anlamlı linkleme hem kullanıcı memnuniyetini artırır hem de sitenizdeki içeriklerin adeta bir örümcek ağı gibi birbirine bağlı olmasını sağlar.

3. Dış bağlantılar verme: Herhangi bir Wikipedia içeriğinin alt kısmına baktığınız zaman referans alınan dış bağlantıların listesini görürsünüz. Bu bir içerik açısından kredibilite ölçütü olduğu gibi farklı kaynaklardan bilgi toplanması yoluyla bir çalışma yapıldığına ve internet ortamına bir katma değer getirildiğine de işaret eder. İnternet kelimesinin İngilizce’de karşılığı aynı zamanda “web” kelimesidir. Web ağ demektir. Ağ yapısı ise birbirine bağlı olmak demektir. Sizin başka sitelere bağlantı vermeniz sitenizin sosyal bir yapıya sahip olduğu anlamına gelmesi itibarıyla ve aynı şekilde farklı sitelerin size bağlantı vermesi sizin web ortamında yalnız kovboy olmadığınız anlamına gelmesi itibarıyla önemlidir. Web mantalitesine uygun bir site sahibi olmak sizi arama motorlarının gözünde daha cazip kılacaktır. Tabi link verme ve alma miktarlarının veya adetlerinin sitenize göre makul ölçülerde olması yani suni bir yapı içierisinde fazla adetlerde olmaması gerekir.

1 Yorum

  1. Orhan 26/02/2016

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir