Selfie nedir ve selfie nasıl çekilir?

Selfie veya Türkçe ismiyle özçekim bir kişinin genellikle cep telefonu veya fotoğraf çekebilen herhangi bir cihazın kamerasını kendisine doğrultarak fotoğraf çekmesidir. Selfie tek kişiyi içeren bir fotoğraf olabileceği gibi birkaç kişi veya bir grubu da içerebilir.

Selfie nerden çıktı?

Selfie akımını başlatan kıvılcım 2014 yılı Mart ayındaki Osacar ödül töreninde çekilen aşağıdaki resim oldu.
ilk popüler selfie

O tarihten sonra sosyal medyada selfie pozunun popülaritesi her geçen gün arttı ve bir akım haline geldi. Şimdi işe artık klasikleşmiş fotoğraf çekilme şekli haline gelmiş durumda. Sosyal medyada aktif ve özellikle genç kesimin içinde oldukça yaygın.

Selfie nasıl çekilir?

Selfie genellikle bir kişinin elindeki fotoğraf çeken cihazın ekran bölümüne bakarak ve kamerayı kendisine çevirerek kendi kendini pozlaması şeklinde çekiliyor. Ancak, bu akımın zaman içerisinde gelişmesi ile birlikte daha açılı selfie pozları için selfie çubuğu diye bir ürün piyasaya çıktı. Selfie çubuğunun bir ucuna cep telefonunu yerleştirip diğer ucundan tutarak pozlama yapmak mümkün. İşlek bir sokakta yürürken veya turistik bir yerde gezerken insanların elinde bu çubuklardan görebilirsiniz.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir