Sanal POS nedir ve ne işe yarar?

Sanal POS özellikle e-ticaret sitelerinde kullanılan bir ödeme sistemidir. POS kelime olarak “Point of Sale” terimin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır ve anlam olarak da “Satış Noktası” anlamına gelir. Satış yapılan yerlerde kredi kartı ve banka kartlarından tahsilat yapılmasını sağlar.

Normal şartlarda POS cihazlarını mağaza, market, tahsilat noktaları vb. yerlerde görürüz ve bu gördüğümüz cihazlar fiziki olarak kartların çiplerini okuyan veya manyetik bölümündeki bilgileri okuyan elektronik cihazlar olarak faaliyet gösterirler.

Günümüz teknolojisinde artık fiziksel POS cihazları elektronik olarak da benzer işlevi görecek şekilde evrimleştirilmiş durumdadır. İnternet üzerinden alışveriş yapılan sitelerde güvenli ödeme sayfasına gelindiğinde ödeme yöntemi seçilen bölümde kredi kartı veya banka kartı üzerinden ödeme yapılması isteniyorsa fiziksel POS cihazlarında olduğu gibi sanal POS cihazlarından da ödeme alınması mümkün olabilmektedir.

Sanal POS Çalışma Prensibi

Sanal POS cihazları her ne kadar fiziksel POS cihazlarıyla benzer işlev görse de çalışma prensibi biraz farklıdır. Bu farklılığın temel sebebi elektronik ortamda kredi kartı veya banka kartının fiziksel olarak kullanılamayacak olmasıdır. Bunun yerine, kart üzerindeki bilgilerin ödemeyi yapacak kişi tarafından girilmesi beklenir. Bu bilgiler:

  1. kart numarası
  2. son kullanım tarihi
  3. CVV güvenlik numarası

şeklindedir.

Genel itibarıyla ödeme yapılan sayfalarda bu bilgiler yeterli olsa da ekstra güvenlik adımı olarak 3D Secure de kullanılabilmektedir. Bu yöntemle cep telefonuna gelen SMS ile ödeme onayı verilebilmektedir.

Sanal POS Faydaları

Sanal POS kolay bir ödeme seçeneği sunması açısında ve günümüzde pek çok müşteri kredi kartıyla ödeme yöntemini seçtiğinden özellikle e-ticaret platformlarında önemli bir gereklilik durumundadır. Ek olarak, müşteri kredi kartı bilgilerinin sisteme kaydedilmesi seçeneği sunulması durumunda tekrar eden alışverişlerde müşterinin ödeme aşamasını oldukça pratik şekilde geçmesini sağlamaktadır. Buna güzel bir örnek olarak Hepsipay’in sanal POS çözümünü örnek verebiliriz. Bu tarz ortak sanal POS platformları e-ticaret ortamındaki satıcıların tek tek bankalarla anlaşma yapmasına gerek olmadan ödeme alabilmesine de yardımcı olmaktadır.

Netice itibarıyla, sanal POS aslında uzun yıllardır hayatımızda olmasına karşın gelişen teknoloji ve düzenlemelerle artık müşteriler ve firmalar için mevcut teknoloji üzerinden daha da pratik çözümler sunulabilmektedir. Gelecekte de daha alternatifli ve hayatı kolaylaştırıcı çözümleri görmek sürpriz olmayacaktır.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir