Sanal kart nedir ve ne işe yarar?

sanal kartSanal kart ya da bir başka deyişle sanal kredi kartı, herhangi bir kredi kartıyla aynı özellikleri taşıyan ancak fiziken var olmayan bir kredi kartı türüdür. Sanal kart ile alışveriş ve ödeme yapabilirsiniz ancak fiziken var olmayan bir kart olduğundan cüzdanınızda taşıyabileceğiniz veya örneğin bir restauranta gidip POS cihazından geçirebileceğiniz bir kart değildir.

Pek çok kişinin varlığından haberdar olmadığı bu kart türü aslında güvenlik ve pratiklik açısından faydaları olan bir bankacılık ürünüdür.

Sanal kart nasıl çıkartılır?

Sanal kart çıkartabilmek için öncelikle bir kredi kartınızın olması gerekir. Standart prosedürle ve başvuruyla önce bir kredi kartı limiti almalı ve ondan sonra sanal kart için başvurmalısınız. Bazı bankalar alternatif olarak pratik bir çözüm sunmakta ve 0 TL olarak limit de tahsis edebilmektedir. Eğer bu şekilde limiti olan bir kartınız olursa kullanım yapabilmek için kartınıza para transferi yapmanız gerekebilir.

Sanal kartın avantajları nelerdir?

Sanal kartın en büyük avantajı limit kontrolünün tamamen sizde olmasıdır. Yani siz dilerseniz 5 TL dilerseniz 400 TL vb. (not: 1- banka uygulamasında üst limit olabilir, 2- uygulayabileceğiniz üst sınır toplam kredi kartı limitinizi geçemez) tutarlarda kart limit belirleyebilirsiniz ve bu limitleri belirlerken bankadan herhangi bir onay almanız gerekmez.

Limit konusunda sunulan bu esneklik özellikle internet veya telefon üzerinden yapacağınız alışverişler için pratik bir güvenlik önlemi sunar. Örneğin 250 TL tutarlı bir alışveriş yapacaksanız, limitinizi alışveriş öncesinde uygun hale getirip harcama ile birlikte kart limitini doldurabilirsiniz. Bu durumda kart bilgisi başkaları tarafından ele geçirilse bile limit boşluğu olmayacağından bilginiz dışında harcama yapılamayacaktır.

Bankasına göre değişmekle birlikte sanal kartlarda da taksit, puan vb. kart avantajları da bulunabiliyor ancak sanal kart kullanımında esas olan husus şu ki eğer internetten veya telefondan alışverişte güvenlik konusunda aklınızda soru işaretleri varsa en ideal çözüm sanal kart kullanmaktır.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir