Sanal Gerçeklik – Virtual Reality (VR)

Sanal Gerçeklik - Virtual Reality (VR)
Sanal Gerçeklik olarak Türkçe’ye çevirebileceğimiz Virtual Reality (VR) kavramı dünyada yeni gelişen teknolojilerden bir tanesi. Bazı bilimkurgu filmlerinden bu alete benzer şeylerin kullanıldığı sanal gerçeklik ortamlarını görmüşsünüzüdür. Filmlerde gördüğümüz bu tarz fikirlerin gerçek hayata geçtiğini gördükçe bilimkurgu filmleri geleceğin habercileri olarak görmeye başlıyorum ve sadece film olmanın ötesinde adeta teknolojiye yol gösteren ilham vericiler olarak çok önemli bir yere konumlandırıyorum.

Sanal Gerçeklik – Virtual Reality (VR) nedir?

Sanal Gerçeklik, gerçek hayattaki ya da kurgusal olarak tasarlanmış bir ortamın bilgisayar desteği ile görsel ve işitsel olarak gerçeğe yakın bir formatta canlandırılmasıdır. Gözlük ve kulaklık karışımı bir aparat ile bir kişinin bu sanal ortamı yaşaması sağlanabilmektedir. İki boyutlu olan her türlü görsel unsurun sunum olarak bir üst teknolojisi diyebiliriz. Yani sanal gerçeklik ile bir oyunu, bir filmi veya bir simülasyon ortamını izleyen değil bizzat içinde yer alan kişi olmak mümkündür.

Sanal Gerçeklik neleri değiştirebilir?

VR teknolojisi mevcut görsel imkanlardan daha öte bir teknoloji olduğundan bazı görsel ve işitsel unsurları daha yakından ve daha çok hissederek yaşatma gücüne sahip. Bu sayede örneğin, bir oyunu oynarken oyunun içinde olabiliriz, belki bir futbol veya basketbol oyununda sahadaki oyunculardan birisi olabiliriz. Ya da bir savaş alanı içerisinde sanki oradaymış gibi o savaş halini yaşayıp farklı bir ülkenin insanlarıyla empati kurabiliriz. Ya da askeri tatbikatlarda fiziki bir ortama gitmeden oraya ait fiziksel özelikleri askerilerin öğrenmesini sağlayabiliriz. Buna benzer örnekleri çoğaltmak mümkün. Gelecekte bu teknolojinin bireylerin hayatına girmesiyle de çok farklı kullanım alanları mutlaka ortaya çıkacaktır. Bakalım gelecek bize ne gösterecek.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir