Risk Odaklı Denetim Kavramı

risk-odakli-ic-denetimRisk odaklı denetim, genel olarak bir iç denetim faaliyetinin elinde bulunan insan kaynağını nereye yönlendireceğine karar vermesine yarayan bir bütçe yönetimidir. Riskler gözle görülmezler ama her zaman için bir işletmenin içinde ve dışında atağa hazır beklerler.

Her risk aynı seviyede değildir. Bazı riskler yüksek önceliklidir, bazıları orta önceliklidir, bazılar da düşük önceliklidir. Burada işletmenin taşıdığı riskler için bir çalışma yapılması, bu risklerin büyüklüklerine göre bir risk haritasının çıkarılması ve eldeki mevcut denetim kaynağının buna göre yönlendirilmesi gerekmektedir.

Genel olarak yasal ve finansal riskler en hassas olanlardır. Bir işletmenin belirli kanunlar çerçevesinde faaliyet gösterdiği ve kar etme esasına göre hareket ettiğini düşünürsek yasal ve finansal unsurlar risk haritasında ana hatları oluşturur. Daha sonra işletmenin iç düzeniyle ilgili operasyonel riskler ile birlikte iç ve dış müşteri riskleri gelir. Bu riskler daha fazla adette ancak daha ince çizgiler şeklinde haritada kendilerine yer bulurlar.

Sağlıklı ve organizasyon yapısı yerleşmiş bir işletmede risklere karşı oluşturulmuş kontrol mekanizmalarının bulunması gerekir. Yönetim kadrosu tarafından tesis edilen bu mekanizmalar iç denetim faaliyeti tarafından değerlendirilir. Tabi elde sınırsız insan kaynağı olmadığı için risk haritasında öne çıkan alanların seçilmesi ve buna göre yönlendirme yapılması gerekmektedir.

İç denetim faaliyetinin elindeki kaynakla en fazla katma değeri sağlaması için risk odaklı denetim kavramına önem vermesi ve üst yönetimin beklentilerini de hesaba katarak bu kavramı şekillendirmesi son derece önemlidir.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir