Profesyonel Blog Oluşturma Tavsiyeleri

Blog ve blog yazarlığı son yıllarda popülaritesini artırmış ve gün geçtikçe genişleyen bir kitlenin ilgisini çekmeyi başarmış yeni bir online yayın şeklidir. Günlük veya günce yazıları olarak ifade edebileceğimiz blog yazıları, en başta son derece kişisel konuların yer aldığı paylaşımlar iken zaman içerisinde geniş okuyucu kitlelerine hitap edebilen ve başarılı blog yazarlarına gelir kaynağı yaratabilen seviyelere ulaşan bir gelişim göstermiştir.

İlgi çekebilen her mecranın sahip olduğu para kazanabilme gücüne, ilgi çekebilen bloglar ve blog yazarları da sahiptir. Nasıl ki bir TV programı, bir radyo kanalı veya bir gazete kitlesinin genişliğine bağlı olarak daha çok gelir elde etme şansı bulabiliyorsa aynı şekilde kitlelere ulaşabilen bir blog da başarısının karşılığı olarak gelir yaratabilme imkanına sahip olabilmektedir.

Bloglar nasıl para kazanır?

Blog yazarlığı ile para kazanabilmek için görece olarak geniş okuyucu veya ziyaretçi kitlelerine ulaşabilme başarısının yakalanmış olması gerekir. Yüzler seviyesinde günlük ziyaretçi yakalayabilen bloglar masraflarını karşılama şansı bulabilirken, binler seviyesinde günlük ziyaretçi sayısına ulaşabilen bloglar masraflarını karşılamanın ötesinde gelir yaratabilme ve hatta geçim sağlama şansı bulabilirler.

Ziyaretçi sayısı ile blogun gelir seviyesi arasında nasıl bir ilişki vardır?

Ziyaretçi sayısı ile blogun gelir seviyesi arasında sabit orantılı bir ilişki yoktur. Yani günlük 1,000 kişinin girdiği bir blog günlük 10,000 kişinin girdiği bir blog ile aynı geliri elde edebilir. Gelir yaratabilme potansiyeli blogun kalitesi ve blog yazılarının konusuna göre farklılık gösterir.

Blogdan para kazanma yolları nelerdir?

Bir blog ile gelir elde edebilmek için genel itibarıyla kullanılan yöntemler,

  • Reklam gelirleri
  • Sponsorlar
  • Ortaklık programlarından elde edilen komisyon geliri
  • Ücret karşılığı yazılan ürün, servis vb. inceleme yazıları

şeklindedir.

İnternet üzerinden para kazanma yöntemleri ile ilgili olarak İnternetten Para Kazanma Yöntemleri ve Web sitesinden para kazanmak mümkün müdür? yazılarını okuyabilirsiniz.

Profesyonel blogların özellikleri nelerdir?

Profesyonel bir blog yaratabilmek kolay bir süreç değildir. Uzun ve sabır gerektiren bir çalışmanın sonucunda belirli bir marka değeri ve okuyucu kitlesi yakalamak gerekir. Yazıların kalitesi kadar blogun görsel olarak da estetik bir görünüme sahip olması, kullanımının ve geziniminin rahat olması ve göz yormaması gerekir. Bir blogun ekonomik bir değere sahip olması ve bu değerini geliştirebilmesi için blog yazarının tıpkı bir firma yöneticisi gibi marka değerine ve ürün kalitesine önem vermesi ve sürekli gelişim hedefleyen bir bakış açısına sahip olması gerekir.

Temel olarak ilgi çekebilen ve insanların kıymet verdiği bir blog oluşturabilmek için ya keyifli vakti geçirten paylaşımlarınızın olması ya da problem çözen/ihtiyaca karşılık veren paylaşımlarınızın (veya her ikisi de) olması gerekir. Sitenize gelen ziyaretçilerin keyifli vakit geçirmesini sağlayabilen yazılar, resimler ve/veya videolar paylaşabiliyorsanız ve/veya insanların sorunlarını çözen ya da bilgi ihtiyaçlarına karşılık verebilen paylaşımlar sunabiliyorsanız mutlaka başarılı bir blog oluşturabileceksinizdir. Burada unutulmaması gereken hususlar; sabırlı olmak, kararlı ve istikrarlı bir biçimde paylaşımlar sunmak ve blogun marka değerini gözetip sürekli gelişim yolunda çalışmalara devam etmek olmalıdır.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir