PayPal nedir, ne işe yarar ve PayPal hesabı nasıl oluşturulur?

PayPal kredi kartı bilgilerinizi paylaşmadan ödeme yapmanızı ve almanızı sağlayan güvenli bir online ödeme yöntemidir. İnternet üzerinden alışveriş yaparken kullanılabilen bu ödeme yönetiminde alıcılar ödeme sayfasında PayPal kullanıcı adı ve şifrelerini girerek ödeme yapabilmektedirler.
Paypal

PayPal sistemi nasıl çalışmaktadır?

İnternetten alışveriş yaparken genellikle ödeme sayfalarında kredi kartı bilgileri girilir. Ancak bu kredi kartı bilgilerinin gizliliği ve korunması alışveriş yapılan internet sitesinin güvenlik ayarları ve politikasıyla yakından ilgilidir. Güvenilir alışveriş sitelerinde veya ödeme sayfalarında kredi kartı bilgilerinin çalınması veya 3. kişilerin eline geçmesi düşük ihtimaldedir ancak alışveriş yaptığınız sitenin bazı açılardan güvenlik açıkları olabilir. Kredi kartı bilgilerinizin güvenliğini sağlamak ve bilginiz dışında harcamalar yapılmasının önüne geçebilmek için PayPal ödeme yöntemini kullanabilirsiniz.

PayPal sistemine kayıt olduğunuzda sisteme en az bir adet olmak üzere kredi kartı tanımlaması yaparsınız. Alışverişin ödeme sayfasına geldiğinizde PayPal ile ödeme yaparken kredi kartı numarası, şifre ve güvenlik kodu bilgilerini girmezsiniz. Onun yerine sadece güvenli bir bağlantı üzerinden PayPal kullanıcı adı ve şifrenizi girersiniz ve ödemenizi bu şekilde gerçekleştirirsiniz. Bu sayede kart bilgileriniz güvende kalmış olur.

Ödeme işlemi sırasında veya sonrasında PayPal alıcılardan ücret tahsil etmemekle birlikte ödemeyi alan satıcılardan %3,4 + 0,45 TL tutarında veya %2,4 + 0,45 TL tutarında komisyon tahsil etmektedir.

PayPal sistemine nasıl kayıt olurum?

PayPal sistemine kaydolmak ve kredi kartı tanımlaması yaparak online alışverişte kullanabilmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  1. Sisteme giriş yapın ve kartı tanımlayın seçeneğini tıklayın (Kayıt Sayfası Giriş): Hesabınıza giriş yapın ve ‘Bildirimler’ kutusundaki ‘Kredi kartımı tanımla ve onayla’ bağlantısını tıklayın.
  2. Kartı tanımlamak için kredi kartı ayrıntılarını girin: Kredi kartı ayrıntılarını girin ve ‘Devam’ seçeneğini tıklayın. Böylece, PayPal’ın onaylama sürecinin tamamlanması için gereken 4 haneli kodu oluşturmak amacıyla kredi kartınızdan küçük ve iade edilebilir bir çekim yapmasına izin verirsiniz.
  3. 4-haneli kodu bulun: 2-3 iş günü içinde online kredi kartı ekstrenizi veya sonraki aylık ekstrenizi kontrol edin. 3 TL’lik küçük bir ücretin yanında bulunan 4 haneli kodunuza bakın.
  4. Giriş yapın ve kartı onaylayın seçeneğini tıklayın: Hesabınıza giriş yapın ve onay işlemini tamamlamak için ‘Bildirimler’ kutusundaki ‘Kartı Onayla’ bağlantısını tıklayın.
  5. 4-haneli kodu girin: Onaylamayı tamamlamak için kart ekstrenizde bulduğunuz 4 haneli kodu girin. Onayı tamamlamak için 4 haneli kodu girin.

PayPal Sisteminin Avantajları

PayPal, dünyada pek çok e-ticaret sitesi tarafından tercih edilen ödeme yöntemidir. Türk Lirası’nın yanı sıra 24 farklı para biriminde ödeme kabul eden PayPal sisteminde kart bilgilerinizi girmeden alışveriş yapabilir ve elinize geçmeyen ürünler konusunda koruma talep edebilirsiniz.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir