Neden site kurmak ve blog yazmak?

Bir arkadaşımın sorusu üzerine bu konuda yazmak istedim. Benim açımdan cevabı hem kolay hem de zor olan bir soru. Kolay çünkü “site işte yazıyorum falan” deyip konuyu kapatabilirsiniz ama diğer yandan “Neden?” sorusunu daha esaslı olarak düşündüğünüzde biraz daha detaylı bir cevap vermek gerekiyor. Ben de bu yazıda hem kendim için bu sorunu cevabını vermeye çalışacağım hem de hakikaten neden yazabilen kişilerin yazması lazım geldiği konusunda bu kişilere bir motivasyon sunmaya çalışacağım.

Buyrun Derinleşelim

Yazı yazmak kolay bir mevzu değil. Bunu kompozisyon ödevlerinden hepimiz biliriz. Ben de ilkokul zamanlarında yazı yazmayı hiç sevmezdim. Ancak zamanla hayata dair gözlemlerim, bilgilerim ve kendimce değerlendirmelerim biriktikçe fikirlerim oluşmaya başladı. Fikirlerimin yanında da meraklarım ve zevklerim de gelişti. İnternetin de gelişimi ile birlikte kendini ifade etme fikri kolaylaşınca bireysel olarak sahnede olmak istedim.

Bu platform benim kişisel alanım olduğu kadar aslında aynı zamanda internetteki sahnem de diyebiliriz. Bildiklerimi ve beğendiklerimi beni tanıyan veya tanımayan ziyaretçilerle paylaşarak bir yandan iç dünyamı açmış oluyorum bir yandan da internet ortamında insanların işine yarayabilecek bilgiler sunmaya çalışıyorum.

Neden blog takip edilir?

Hepimiz hayatta yeni bir aşamaya geldiğimizde veya yeni bir şeyle karşılaştığımızda daha önceden bunu tecrübe etmiş bir kişinin fikirlerini merak ederiz. Ona danışmak isteriz. Bu gayet doğal bir durumdur. Ya da bir konuda bilgi seviyemizi artırmak için cepten veya bilgisayar başından arama motoruna neyi merak ediyorsak onu yazarın. Yaptığımız inceleme sırasında da bizi tatmin edecek bilgilere ulaşmak isteriz. Benim aslında bu platformdaki en temel gayelerimden birisi işte bu şekilde siteme gelmiş olan birisine aradığı içeriği sunabilmektir. Bazı paylaşımlarımda soru-cevap şeklinde giden yorum bölümü görebilirsiniz. Bu tarz yazılar benim bu doğrultuda doğru işler yapmış olduğumu gösterdiğinden beni siteye içerik ekleme konusunda motive ediyor diyebilirim.

Ziyaretçi Beklentileri

Son zamanlarda şunu farkettim ki benim de bazı beğendiğim bloglarda ya da sitelerde yeni içerik çok nadir eklenir duruma gelebiliyor. Bu durum ziyaretçi açısından (yani örneğin ben) biraz buruk bir durum çünkü ben o kişinin belki bir yazını okudum ancak ondan daha fazla ne alabilirim bunu merek ediyorum ve dolayısıyla yeni ne sunacak görmek istiyorum. Bu da o kişi için biraz daha özveri göstermesi gereken bir durum oluşturuyor. Belki de sahnede olmanın zorluğu burada. Yani izleyici hep sizden daha fazlasını bekliyor.

Ben kendimden yola çıkarak böyle bir çıkarım yaptım ama bu sitenin ziyaretçileri bu konuda ne düşünüyor pek bilemiyorum ancak tahminime göre benden yeni içerik bekleyen az veya çok bir kitle vardır diye düşünüyorum. Böyle olmasa bile ben bunu yapınca yani aklıma geldikçe yeni ne varsa ya da içimden ne geldiyse paylaşırsam mutlu hissedeceğim için paylaşmak istiyorum.

Sonuç

Konumuza dönecek olursak bence her insanın bildikleriyle, sevdikleriyle ve kendini ifade etme isteğiyle bir değeri vardır. Bu değerler de kişinin sahip olduklarını içinde tutmasıyla değil aksine dışavurmasıyla ortaya çıkacağından ve değer kazanacağından içindekileri diğer insanların da bilmesi konusunda istekli olanların (ben mesela) bunu mutlaka yapması ve demotive olmadan süreklilik içinde bunu devam ettirmesi gerekir diye düşünüyorum. ** Cümle uzun oldu ama kalsın böyle bence 😉 **

Sevgiler.

1 Yorum

  1. Sercan ERGÜN 21/07/2015

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir