Milano Gezi Notları ve Fotoğrafları

Milano için muhtemelen pek çok kaynak vardır ancak ben yine de merak edenler için kendi deneyimlerimden bahsetmek istiyorum. Buradan önce gördüğüm iki şehir Bologna ve Parma’ya göre Milano gözle görülür biçimde büyük bir şehir. Daha büyük binalar, daha uzun yollar ve daha çok kalabalık hemen göze çarpıyor. İlk izlenim olarak yürüyerek gezmesi zor gibi düşündüm ancak öyle değil, elinizde haritayla rahatça şehri yürüyerek turlayabilirsiniz.

Bologna ve Parma’da olduğu gibi ilk olarak otele yerleştim. Sonrasında resepsiyona inip şehirle ilgi bir harita aldım ver merkezi yerlerin tarifini alıp haritada işaretlettirdim. Otelden dışarı çıkıp sokakların ismine baka baka yürümeye başladım. Milano’nun merkezi yerlerini gezmek için Corso Buenos Aires caddesini takip etmek aslında yeterli diyebiliriz. Şehir merkezi bir J harfi şeklinde konumlanmış. Bu J şeklindeki yolu takip ederek merkeze ulaşabilir Duomo meydanı ve kilisesini görebilirsiniz. Kiliseyi gördükten sonra ikinci merkezi yer olan şehir parkına doğru devam edebilirsiniz. Oldukça büyük bir park ve gerçekten çok güzel bir ortamı ve manzarası var.

Milano’da ne yedim?

İtalya gezimde Milano son duraktı ve Türkiye’ye dönmeden güzel bir lezzet finali yapmalıyım diye düşündüm. Öğlen saatlerine yürüyerek şehir turu yaptığımdan atıştırmalık yemeyi düşündüm. Bu sayede hem fazla vakit kaybetmeyecektim hem de esas lezzet keşfi için uygun zaman olan akşam yemeği saatlerine kadar açlığımı yatıştırabilecektim. Corso Buenos Aires caddesinde yürürken işlek bir mekan dikkatimi çekti. İçeri girip ne var ne yok diye bakarken pizzalar gözüme oldukça lezzetli göründü. İkram olarak sunulan ufak parçalardan tattım ve gözlerimi yanılmadığını anladım. Peynirli domatesli olan pizzadan söyledim, yanına ne içeyim diye düşünürken aklıma kola geldi. Ülkemizde yapımında glikoz şurubu kulanıldığı için içmekten kaçındığım bir içecek kola. Uzun süre içmeyince akımdan çıkmış neredeyse, ancak Avrupa’da bildiğim kadarıyla glikoz şurubu kullanımı yasak ve kolada da bu yüzden şeker kullanılıyor. Bu bilgiyi hatırladıktan sonra kola içebileceğimi düşündüm ve pizzanın yanında kola aldım. Bu şekilde öğle yemeğini atıştırma şeklinde geçiştirmiş oldum.

Akşama kadar kah gezip kah dinlendikten sonra otele döndüm. Hazır wi-fi bulmuşken nerede akşam yemeği yiyebileceğimi bulmak için Foursquare’den yardım alabileceğim aklıma geldi. Ayaklarım yorgundu ve bu sebeple fazla yürümek istemiyordum artık. Otele yakın mesafede olan ve puanı yüksek olan yerlere bakmaya başladım. Bir süre mekanların resimlerine ve değerlendirmelerine baktıktan sonra 9.2 puan almış olan Gatto mekanında karar kıldım. Otele uzaklığı 700m olduğundan benim açımdan ulaşımı da rahattı.

Mekanı haritadan baka baka buldum. Mekan görünüş itibarıyla sıradan duruyordu. Üstelik pencere önünde oturacak yer bile bulmuştum fakat oturmamla garsonun bana İtalyanca birşeyler söylemesi bir oldu. Anladım ki o masa rezerveydi. Masamın rezerve olması hoşuma gitmişti, demek ki mekana insanlar rağbet ediyordu. Masadan kalktım ve kasaya doğru yönelik rezervasyonumun olmadığını söyledim. Biraz bekledikten sonra daha içerde mutfağın bulunduğu yerdeki masalardan birisine oturabileceğimi söylediler. Yeni masama oturdum ve menüyü incelemeye başladım. Mekanın puanı oldukça yüksek olduğundan mümkün mertebe farklı tatlarını denemek istedim ve ilk olarak makarna sipariş ettim. Makarnayı beklerken beyaz bir poşette ekmekler geldi. Poşeti açıp ekmekleri kokladım, gayet güzeldi. Sonra ekmekleri banmak için zeytinyağı rica ettim. Yemeklerde kullandıkları ve isteyenlere de satışını yaptıkları bir şişe “ekstra virgin” bir zeytinyağı geldi. Tadı muhteşemdi diyebilirim. Aç karna gayet etkileyici oldu benim için. (Şunu söylememde fayda var ki mekanda servis oldukça yavaş ve ayrıca misafirler mekana köpekleriyle girip oturabiliyor.) Sağa sola bakarken makarna geldi. İçindeki domates sosu ve et parçaları oldukça güzeldi. Makarna sonrası ana yemeklerden kalamar şiş söyledim ondan sonra da tatlı olarak cheesecake söyledim. Hepsi gerçekten çok lezzetliydi. Lezzet meraklıları için rahatlıkla tavsiye edebilirim.

Milano Fotoğrafları

Milano’da farklı mekanlarda çektiğim fotoğrafları altta bulabilirsiniz. Umarım meraklıları için faydası olur.

milano_00

milano_01

milano_02

milano_03

milano_04

milano_05

milano_06

milano_07

milano_08

milano_09

milano_10

milano_11

milano_12

milano_13

milano_14

2 Yorum

  1. IRMAK 07/08/2016
    • Özhan 09/08/2016

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir