Kullanım Amaçlarına Göre Farklı Web Sitesi Örnekleri

websitesi örnekleriİnternette gezindiğinizde pek çok farklı web sitesi türüyle karşılaşabilirsiniz. Kullanım amaçları ve içerik yapılarına göre farklı türde internet siteleri zaman içerisinde gelişmiştir. Kendi gözlemlerime dayanarak kullanım amaçlarına göre karakteristiği bulunan ve ayrıca yoğun trafik alan farklı site türlerini sıralamaya çalıştım.

Web Sitesi Türleri ve Örnekler

Benim gözlemlerim dışında da farklı türler olabilir ancak burada belirttiğim türlerin geneli kapsayabildiğini düşünüyorum.

1. Arama Motorları

Günümüzde en çok ziyaret edilen ve kullanılan internet siteleri içerisindedirler. Arama kutusuna girilen terimlere karşılık en alakalı internet sayfa sonuçlarını listelemeye çalışırlar. En çok kullanılan arama motorları Google, Bing, Yahoo, Yandex olarak sıralanabilir.

2. Sosyal Medya Siteleri

Sosyal medya siteler son yıllarda popülerlik kazanarak çok yüksek adetlerde kulanıcı sayısına ulaşmış ve farklı bir medya alanı oluşturmayı başarmışlardır. Üyelerin içerik girmesiyle takipçi veya çevrelerin izleyebildiği kişisel paylaşımlar bu sitelerde içerik akışını oluşturur. Son derece dinamik bir yapıda ziyaretçileri cezbeden bir etkileşim ve içerik akışı oluştururlar. En çok tercih edilen sosyal medya siteleri Facebook, Twitter, Youtube olarak örneklendirilebilir.

3. Haber Siteleri

Ülke olarak haberleri seviyoruz. Ben de az çok internetten ve televizyondan takip etmeye çalışıyorum. Ülkemizde en çok ziyeret edilen siteler içerisinde haber siteleri de yer almaktadır. En popüler haber sitelerine örnek olarak hurriyet.com.tr, milliyet.com.tr, haberler.com siteleri verilebilir.

4. E-Ticaret Siteleri

İnternet hızı, alternatif ödeme sistemleri ve kuryeleme hizmetlerinin gelişimiyle ticaretin internet üzerinden gerçekleştirilmesi de kolaylaşmış oldu. Özellikler kadınlara yönelik moda giyim, kozmetik ve parfümeri alışveriş sitelerinin öncülüğünde e-ticaret de yüzde olarak payını her geçen gün artırıyor. Ülkemizde en popüler e-ticaret sitelerine örnek olarak gittigidiyor.com, markafoni.com, hepsiburada.com siteleri örnek verilebilir.

5. İlan Siteleri

İrili ufaklı ikinci el eşya alış verişi için kulanılan sitelerdir. Özellikle 2. el araba sektörü ve kiralık/satılık konut sektörü ülkemizde çok talep görmektedir. Ben bile ilan vermediğim halde birkaç kez araba ilanı için arandım, başka birisi ilan verip benim numaramı yazmış. Arabaları seviyoruz. İlan sitelerine örnek olarak sahibinden.com, arabam.com, hurriyetemlak.com siteleri verilebilir.

6. Finansal Kurum Siteleri

Bankalar ve yatırım şirketleri müşterilerine alternatif perkande/yatırım bankacılık hizmeti sunabilmek için interneti kullanmaktadırlar. İnternet bankacılığı kullancı adı ve şifre bilgileriye müşterisi olduğunuz bankanın hizmetlerine internet üzerinden de bu sayede ulaşabilirsiniz.

7. Firma Siteleri

Yeni Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde belirli büyüklükte olan firmaların internet sitesinin olması zorunlu hale geldi. Bu sebepten ötürü firma siteleri sayısında son zamanalarda bir artış görülmektedir. Bu sitelerin karakteristik özelliği içeriklerinde; temel firma bilgilerinin, ürün veya hizmet bilgilerinin ve iletişim bilgilerinin olmasıdır. Bazı firma siteleri e-ticaret entegrasyonu da yaparak ziyaretçilerini müşteriye çevirmek isteyebilmektedirler.

8. Kişisel Siteler ve Bloglar

Ülkemizde blog kültürü pek zayıf olsa da bu konuda hevesli ve istekli kişilerin oluşturduğu bloglar mevcut. Şu anda bulunduğunu site de bir blog sitesi olarak değerlendirilebilir. Aynı zamanda kişisel bir web sitesidir. İstatistikleri hakkında çok fikir sahibi olmasam da takipçilerinin olduğunu düşündüğüm bloglara örnek olarak sinaafra.com, ahmetkirtok.com, aorhan.com siteleri verilebilir.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir