Kredi kartı borç yapılandırması nasıl yapılır ve kapatma kredisi nasıl kullanılır?

Kredi kartı borcu bazen kontrol edilemeyecek seviyelere ulaşabiliyor. İhtiyaçlar, alışveriş veya kimi zaman eğlence harcamaları çerçevesinde kartlardan çekim yapılırken aslında borcumuzun ne kadar kabardığını farketmeyebiliyoruz.

Özellikle birden fazla kredi kartımız var ise ve hesap kitap işlemlerinde biraz üşengeç davrandıysak gelir-gider yönetimimiz kontrolden çıkabilir.

Kredi Kartı Borç Yapılandırması ve Taksitlendirme

Bankalar bu tarz durumlar için müşterilerine finansal anlamda yardımcı olmak ve borç taksitlendirme yapmalarını sağlamak amacıyla kredi imkanları sunarlar.

Söz konusu imkandan faydalanabilmek için borç sahibinin kredi çekebilmek için gerekli şartlara sahip olması gerekir yani:

  1. belgelenebilir gelir,
  2. makul bir borç yükü,
  3. temiz bir borç ödeme sicili.

Eğer bu şartlarınız mevcut ise bankaların ihtiyaç (tüketici) kredisi kapsamında sunduğu borç yapılandırma kredilerinden faydalanabilirsiniz.

Kredi kartı borç kapatma kredisi nasıl kullanılır?

Kredi kartlarınıza yönelik borç kapatma veya taksitlendirme kredisi kullanırken amacınız toplam borcunuzu gelirinize göre ödenebilir küçüklükte ödemelere bölmektir. Yani bir ayda çok yüksek bir ödeme yapmaktansa borcunuzu uzun vadeye yayıp daha makul tutarlarda taksitle ödersiniz. Krediyi kullanırken kaç ay vadeyle veya ne kadar aylık ödemeyle borcunuzu kapatacağınız tamamen size bağlıdır. Geliriniz ve borç yükünüze göre vadeniz ve aylık ödeme miktarlarınızı siz belirlersiniz.

Kredi kartı yapılnadırması yaptıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Borç yapılandırması kredisi çekip kart borçlarınızı kapattıktan sonra en önemli dikkat edilmesi gereken husus tekrar kredi kartı borçlarını artırmamaktır. Bir yandan kredi borcu öderken bir yandan da tekrar aynı borç sarmalına girmemeniz gerekir. Bunun için de sizi kredi çekmeye sevk eden önceki harcama alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz. Bunun için de aynı yemek diyeti yapan bir kişi gibi alınan ve verilen kalori mantığıyla gelir ve gider dengenizi gözetmelisiniz. Ne harcadığınızı ve nereye harcadığınızı mutlaka bir yerlere not etmek veya kredi kartı ekstrelerini detaylı incelemek bu anlamda harekete geçmek için en kolay ve en etkili yöntemdir.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir