iOS Uygulama nasıl yapılır ve AppStore’da nasıl yayınlanır?

iOS7iOS, Apple marka telefon ve tabletlerde kullanılan işletim sistemidir. Mobil kullanım için özel olarak geliştirilmiş bu işletim sistemi iPhone, iPad ve iPod modellerinde kullanılmaktadır. Yazının yayım tarihi itibarıyla 8inci versiyonu kullanılmakta olan bu işletim sisteminde uygulamalar Objective-C ve Swift programlama dilleri ile yapılmaktadır.

iOS Uygulama Geliştirmek İçin Temel Gereksinimler

Başından sonuna kadar en genel hatlarıyla iOS uygulama yazmak ve yayınlamak için temel gereksinimleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Apple Dizüstü veya Masaüstü Bilgisayar
  2. Xcode Programı
  3. Objective-C veya Swift Programlama Dili Bilgisi
  4. iOS Developer Program Üyeliği
  5. iTunes Connect ile Uygulamanın Onaya Gönderimi
  6. Uygulamanın Apple Tarafından Gözden Geçirilmesi ve Onaylanması

iOS Uygulama Yapma Temel Adımlarının Kısa Detayları

iOS uygulama yapma adımlarının her biri aslında çok detaylı konular ancak ben genel hatlarıyla ve kendi bilgi birikimim çerçevesinde kısaca konuyu aktarmaya çalışacağım.

1. Apple Dizüstü veya Masaüstü Bilgisayar

iOS uygulama geliştirmek için XCode isimli bir program kullanmak gerekiyor. Bu programı yükleyebilmek ve kullanabilmek için ise bir Apple bilgisayarınızın olması lazım. Dolayısıyla bir Macbook almanız gerekebilir.

2. Xcode Programı

Xcode iOS uygulama yazmak ve test etmek için gerekli olan kapsamlı bir programdır. Biraz kodlama ve uygulama işlerine meraklıysanız ve Xcode ile bu işe başlarsanız kullanımının oldukça rahat olduğunu ve hata yapmayı engelleyici pek çok yardımcı unsurunun olduğunu göreceksiniz. iPhone ve iPad modellerinin tamamını sanal test ortamında bulabiliyorsunuz ve sürükle bırak yöntemiyle buton, tarih seçici, metin alanı vb. görsel unsurları rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

3. Objective-C veya Swift Programlama Dili Bilgisi

iOS uygulama yazabilmek için Objective-C veya Swift programlama dillerini kullanmak gerekiyor. Bu sebeple de en azından temel düzeyde bu programlama dillerinden birisini bilmekte fayda var. Swift yeni bir dil ve Apple tarafından gelecekte Objective-C yerine konulmak istenmekte ancak mevcut durumda Objective-C kaynakları ve kod örnekleri daha fazla olduğundan ben bu dili tercih ediyorum.

4. iOS Developer Program Üyeliği

Bilgisayar, program ve programlama dili gereksinimlerini karşılamanız ve belki de uygulamanızı hazırlamış olmanız maalesef yeterli değil. Eğer uygulamanızın diğer iOS kullanıcılarına ulaşmasını istiyorsanız AppStore’da yayınlanmasını sağlamalısınız. Bu doğrultuda atılması gereken ilk adım iOS Developer Program üyeliği.

Üyelik bedeli yıllık 99$ ve apple kimliği ile üye oluyorsunuz. Sonrasında dilediğiniz kadar uygulama gönderebilrisiniz.

5. iTunes Connect ile Uygulamanın Onaya Gönderimi

iOS Developer Program üyeliğine kabul edildikten sonra iTunes Connect isimli bir platforma giriş yetkiniz oluyor. Bu platformda uygulamanızın kaydını yapıyor, uygulama hakkında bilgileri giriyor, bazı sözleşmeleri onaylıyor ve uygulamanızı onaya gönderebiliyorsunuz.

6. Uygulamanın Apple Tarafından Gözden Geçirilmesi ve Onaylanması

Bir uygulamanın yapılmış ve bitmiş olması AppStore’da yayınlanması için yeterli olmuyor. Bu uygulamanın bir Apple yetkilisi tarafından gözden geçirilmesi ve standartlara uyum açısından değerlendirilmesi gerekiyor. Bu standartlar içerik ve kod yapısıyla alakalı olabileceği gibi görsel konularla da alakalı olabilir. Zor ve bazen sinir bozucu olabilen bir aşama ama onay verildiğinde sınavdan yüksek not almış öğrenci gibi mutlu oluyorsunuz.

Sonuç olarak, iOS uygulama geliştirmek için gerekli adımlar ve içeriklerinden bu şekilde bahsedebiliriz. Ben bu alanda yeniyim ve hobi olarak ilgileniyorum ancak yardımcı olabileceğim bir konu olursa seve seve yardımcı olmaya çalışırım. Soru ve görüşlerinizi yorum bölümünden veya İletişim sayfasından iletebilirsiniz.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir