iOS ile Metin Seslendirme Özelliğini Açma

iOS işletim sisitemini kullananan cihazlarda (iPhone, iPad ve iPod Touch) metin seslendirmesi yaptırmak mümkün. Seslendirme özelliği ile dilerseniz bir sayfanın veya seçili bir metin seslendirilmesini sağlayabiliyorsunuz.

Seslendirme Özelliğini Aktif Hale Getirme

Metin veya sayfa seslendirmesi yaptırabilmek için öncelikle bu özelliği aktif hale getirmeniz gerekiyor. Aşağıdaki adımları izleyerek seslendirme özellğini aktif hale getirebilirsiniz.

Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Konuşma
iOS metin seslendirme

Seçimi Seslendir: “Seçimi Seslendir” seçeneğini aktif hale getirirseniz metin seçimi yaptığınızda Kopyala vb. seçeneklerinin yanında bir de “Seslendir” seçeneği çıkacaktır.

Ekranı Seslendir: “Ekranı Seslendir” seçeneğini aktif hale getirirseniz iki parmağınızla yukardan aşağıya kaydırma hareketi yaptığınızda ekranda bulunan metin seslendirilecektir.

Seslendirme Özelliğinin Genel Performansı

Seslendirme özelliğinde ses tonu ve cümle okunuşları ayarlanabiliyor ancak genel itibarıyla navigasyon cihazarındaki gibi monoton bir okunuş söz konusu. Her ne kadar okunuş ve tonlama açısından seslendirme özelliğinin geliştirilecek yanları olsa da mevcut haliyle kullanılabilir olduğunu düşünüyorum. Özellikle ekran yazılarını göremeyen veya okuması zayıf olan kişiler için bu özelliğin oldukça kullanışlı bir özellik olduğu kanaatindeyim.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir