iOS Dikte Özelliği ile Konuşarak Metin Yazdırma

iOS işletim sistemine sahip cihazlarda (iPhone, iPad, iPod) yazı yazdırmak için klavyenin yanı sıra “Dikte” özelliğini de kullanabilirsiniz. Dikte ile konuşarak metin yazdırmak mümkün. Dikte özelliğini aktif hale getirmek için Ayarlar > Genel > Klavye bölümünde Dikte’yi Etkinleştir’in açık olması ve aynı zamanda da internete bağlı olmanız gerekiyor.

iPhone ile Dikte Özelliğini Kullanalım

Klavye kullanabileceğimiz ve konuşarak yazı yazmamızın bize pratiklik sağlayacağı bir uygulama olan Mail uygulamasını açalım ve klavyeyi aktif hale getirelim.
dikte butonu
Klavye bölümünde yer alan mikrofon işaretine tıklayarak Dikte için telefonu hazır hale getirebilirsiniz. Bu noktadan sonra konuşarak metin yazdırma işlemi yaptırabilirsiniz. Cihaz bazen sizin komutunuz veya yönlendirmeniz dışında metin yazdırma özelliğinden çıkabilmektedir. Bu tarz bir durumda Dikte’yi yeniden başlatmanız gerekiyor. Bunun dışında Dikte bazen kelimeleri yanlış olarak algılayıp bir süre sonra geri gelerek doğru versiyonla kelimeleri tekrardan ancak bu sefer doğru olarak yazabiliyor. Özelliği kullanırken bu iki duruma karşı hazır olun.

Dikte ve Noktalama İşaretleri

Dikte ile konuşarak metin yazdırırken büyük harf, tırnak işareti, nokta, virgül, ünlem işareti ve hatta yüz ifadeleri yazdırmanız da mümkün. Detay bilgi için iPhone Kullanma Kılavuzu iOS 8.1 Yazılımı İçin dokümanında Dikte başlığına bakabilirsiniz.

Konuşarak Yazdırma Özelliği Kullanılmış Örnek Bir Metin

Aşağıda dikte ile yazdırmış olduğum örnek bir metin bulabilirsiniz.

Merhaba. Şu anda ” dikte ” özelliği ile yazdırılmış olan bir metni okumaktasınız.

Yukarıdaki metni yazdırabilmek için telefona konuştuğum metin ise şöyle:

– yeni satır
– merhaba
– nokta
– şu anda
– tırnak işareti aç
– dikte
– tırnak işareti kapa
– özelliği ile yazdırılmış olan bir metni okumaktasınız
– nokta

Bu örnek pek tabi yapabileceklerinizin çok kısıtlı bir bölümünü göstermekte ancak başlangıç için bence güzel bir örnek. Burada bulunmayan ve işinize yarayabilecek bir özellik de büyük harf yaptırabilme olabilir. Bir kelimenin büyük harfle başlaması için kelimeyi söylemeden önce “büyük harf” demeniz gerekiyor. Bu şekilde kelimeleri büyük harf ile başlatabilirsiniz.

Dikte Özelliği İçin Gelecek Tahminlerim

Gelecek dönemlerde bu özelliği çokça kullanacağımızı tahmin ediyorum. Ülkemizde 10 parmak klavye bilenlerin sayısının son derece düşük olduğu bir gerçek ve bu sebeple çoğumuz için yazı yazmak oldukça zaman alıcı bir aktivite. Bu anlamda dikte teknolojisine alıştığımız takdirde bu teknoloji bize oldukça zaman kazandıracaktır. Mevcut durumda henüz belki emekleme aşamasında ancak ileride bu teknolojinin daha hatasız ve daha hızlı bir seviyeye ulaşacağını ve hepimizin hayatında vazgeçilmez bir unsur olacağını düşünüyorum.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir