İnternetten Para Kazanma Yöntemleri

İnternet gün geçtikçe hayatımızın içine daha çok giriyor. Bilgisayarlar ve mobil cihazların kulanımının artması ve internet bağlantı hızlarının gelişmesiyle internette geçirilen zaman ve internetin günlük hayat içinde kullanımı daha geniş bir yer tutuyor.
internet ve para kazanma

İnternet Ekonomisi

İnternet kullanımının gelişmesiyle birlikte internet üzerinde yeni bir ekonominin oluşması da kaçınılmaz olmuştur. Zira, ekonomik değer insan varlığının ve ilginin bulunduğu her türlü ortamda hayat bulabilir. Bu bağlamda, iletişim ve ticari faaliyetlerin internet üzerinden yapılabiliyor olması iş süreçlerinin ve ekonomik hayatın kısmen de olsa internete taşınması sonucunu doğurmuştur.

İnternetteki Para Kazanma Fırsatları

İnternet üzerinde oluşan yeni sanal dünyada, gerçek dünyaya paralel oluşumlar da yer almakta gecikmemiştir. Mal ve hizmet satışına yönelik olarak açılan e-ticaret siteleri buna en güzel örnektir. Bunun yanında, internet insanlara ulaşmak için çaba sarfeden işletmeler veya bireyler için bir mecra halini almıştır. Bu sebeple televizyon, radyo veya gazete örneklerinde olduğu gibi internetin de reklam verenler için ilgi çekici bir yönü bulunmaktadır. İnternetten para kazanmak da genel itibarıyla bu iki yöntemde yani mal ve hizmet satışı ile reklam geliri elde etme yöntemlerinde mümkün olabilmektedir.

İnternetten Para Kazanma Yolları

İnternet ortamında mutlaka burada değinilmeyen sayısız iş modeli mevcut olabilir veya ileride ortaya çıkabilir. Ancak, bu yazıda temel gelir modellerinden bahsetmek istiyorum. İnternet yapısı itibarıyla herşeyin kolay olduğu bir yer izlenimi verebilir ancak işin aslı böyle değildir. İnternette başarı için gerçek hayat dinamiklerinden farklı dinamikleri gözetmek ve internet dinamiklerine farklı açılardan hazırlıklı olmak gerekir. Dolayısıyla internetten para kazanma yöntemlerini araştırırken internet dinamiklerinin farkında olup buna göre öncelikle aceleci olmamak ve akıllı stratejiler geliştirmek gereğini bilmekte fayda olacaktır.

Şimdi bu yöntemlerin ne olduğuna dair genel olarak bildiklerimi aktarmaya çalışayım.

Yöntem 1. e-Ticaret

Ticaret ekonominin olmazsa olmazı ve temel direklerinden biridir. Gerçek hayattakine paralel olarak internet ortamından da mal ve hizmet satışı mümkündür ve satıcılar ürünlerini e-ticaret siteleri ile alıcılarıyla buluşturur. Kanunlar çerçevesinde olmak kaydıyla internet üzerinde satılabilecek ürünlere yönelik bir kısıtlama yoktur. Gerçek hayatta satış belirli mağaza, dükkan, stok vb. gibi fiziki koşullara bağımlı iken internet ortamında alıcılara ulaşmak ve ürün taleplerini karşılamak gerçek hayattakine göre daha pratik ve esnektir. Sanal ortamdan satışı yapılan ürünlere yönelik getirilen kanuni düzenlemelerle ürün iade imkanları esneklik kazanmış ve bu durum da alıcı potansiyelini artırmıştır.

e-Ticaret ile satış yapma ve marka değeri oluşturma konularında gerçek hayattakine göre daha hızlı sonuç alınabilir ancak burada tanıtım çalışmaları ve sosyal medya kullanımı gereklidir. Yani alıcılara ulaşmak için internetin tanıtım yöntemleri üzerinde yatırım yapmak gerekecektir. Bunun dışında, gerçek insan teması ve ilişkisi olmadığından ürün kalitesi, kargo hızı, site tasarımı, kullanıcı dostu olma kavramları ön plana çıkmaktadır. Görsel unsurların yanında verdiğiniz hizmetin kalitesinin de üst seviyede olmasına özen göstermelisiniz.

Yöntem 2. Reklam Gelirleri

İnternet üzerinden reklam geliri elde edebilmek trafik çekebilme becerisine bağlıdır. Trafik demek ilgi demektir, ilgi demek insan demektir, insan ilgisi ise ekonomik değer demektir. Bu sebeple insanlara ulaşmak isteyen birey veya şirketler için insanlara ulaşabilen mecralar para ödemeye değerdir. Reklam gelirinin temelinde yatan mekanizma budur. Eğer internet ortamında bir mülk oluşturup trafik çekebilme becerisini ortaya koyarsanız reklam geliri elde edebilirsiniz.

İnternet ortamında her gün milyarlarca kişi farklı konularda bilgiye ulaşmak için aramalar yapmakta ve interneti kullanmaktadır. Bilgi edinmenin yanında keyifli vakit geçirmek, sosyal bir platformda bilgi paylaşımında bulunmak ve haberleşmek vb. sayısız farklı konularda internet bir mecra olarak kullanılmaktadır. Kendinize özgü bir tarzda bireysel olarak veya ekip çalışmasıyla birlikte kollektif olarak internet sitenize trafik sağlayabilirseniz internetten reklam geliri elde etmeniz mümkün olabilecektir.

Yöntem 3. Satış Ortaklığı ve Komisyon Geliri

İnternet sitenizi trafiğinin değerlendirmenin bir diğer yöntemi de satış ortaklığı ve komisyon gelirleridir. Satış ortaklığı sisteminde ürünün satışına yardımcı olursunuz ve bundan bir komisyon geliri elde edersiniz. Bu sistemde, ürün veya hizmetin satıcısı başka bir birey veya kurumdur, siz sadece sitenize gelen ziyaretçiye bir reklam veya tanıtım yazısı aracılığıyla esas satışın yapıldığı mecra için aracı konumunda bulunursunuz ve satışa aracılık etmenizden ötürü ürün sahibi kendi belirlediği bir yüzde ve limitte ödeme yapar. Bu sisteme satış ortaklığı veya affiliate marketing adı verilir.

Yöntem 4. Yaratıcı Olmak

Yaratıcı olmak her zaman için internet ortamında para kazanma fırsatı doğurabilmektedir. İnsanların hayatını kolaylaştırabilecek bir fikir, bir yazılım, bir ürün veya bir hizmet bulabilirseniz internet ile alıcı bulmanız mümkündür ve bu durum da size ekonomik değer yaratabilme fırsatı sunabilecektir.

İnternet sitesi nasıl kurabilirim?

İnternet sitesi kurmak için neleri bilmeniz gerektiği ve nelere dikkat etmeniz gerektiğine yönelik olarak İnternet Sitesi Kurmak İçin Yapılması Gerekenler yazısını okuyabilirsiniz.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir