İnternette Var Olmanın Büyüsü ve PHP

Yıllar önce ben lisedeyken internet konusuna meraklı bir arkadaşım sürekli “PHP öğrenmek lazım.” derdi. Bu arkadaş o zaman sabahlara kadar site yapma, kod yazma işleriyle uğraşıyordu ve çok zeki ve kabiliyetli birisi olduğundan da yıllar içerisinde kendini çok geliştirdi. Bildiğim kadarıyla şu anda amazon.com’da çalışıyor.
O zamanlar bu PHP denen şeyin ne anlama geldiğini anlamıyordum ama şimdilerde ne kadar önemli bir dil olduğunun farkına varıyorum.

Benim Gözümden PHP

PHP anlam olarak Hypertext Preprocessor yani Üstünyazı Önişlemcisi ifadesinin kısaltılmış halidir. PHP’nin güzel tarafı; kullanımının ücretsiz olması, sunucularda kolaylıkla çalışabilir olması, kaynak kodlar bakımından zengin olması ve veritabanı etkileşimi gerektiren projeler için esnek kullanım sunabilmesi diyebiliriz.

PHP ve diğer sunucu etkileşimi sağlayan dillerin (ör: ASP) büyülü tarafı ziyaretçi etkileşimi sağlamalarıdır. Böylelikle ziyaretçiler üyelere, içerik sağlayıcılarına, veya sunmakta olduğunuz bir servisi kullanan kişilere dönüşebilmektedir. Bu durum da, hayal gücünü zorlayan ve pek çok internet tabanlı fikrin hayata geçmesini sağlayan müthiş bir özellik diyebiliriz.

Sunucuyla Veri Alışverişi Yapabilmenin Kazandırdıkları

Sunucuyla veri alışverişi demek ister mobil ister web tabanlı olsun bir projenin interaktif olmasını sağlar. Yani içerik sadece sitenin ya da uygulamanın sahibi tarafından değil aynı zamanda üyeler ve ziyaretçiler tarafından da oluşturalabilir ya da değiştirilebilir. Bu da hem katılımı teşvik eder hem de içeriğin daha çekici olmasını sağlar ve aynı zamanda da içeriğin daha faydalı olma şansını artırır.

İçerik interaktif olmasa dahi belirli bir hizmetin sunulması bile tek başına muazzam etki yaratabilir. (ör: Google) Bu hizmetler üyelik ve ücret esasına dayalı olabileceği gibi herhangi üyelik gerektirmeyen servisler de olabilir.

PHP Kullanan Bazı Projeler

Kullanım miktarı değişmekle birlikte içinde PHP barındıran websitelerinden bazılarını aşağıdaki listede bulabilirsiniz. Bu sitelerin PHP kullanıyor olması bence hem bizlere PHP öğrenme isteği vermeli hem de aynı büyüklükte olmasa da bir internet fikrini hayata geçirme konusunda heveslendirmeli diye düşünüyorum.

  • Facebook
  • Wikipedia
  • Yahoo
  • Tumblr
  • Flickr
  • Wordpress
  • Digg

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir