İnternet sitesi trafiği nasıl artar?

Bir internet sitesinin trafiğini zamanla artırması için belirli koşulları yerine getirebiliyor olması gerekir. Trafik artırmanın çeşitli yolları olsa da eğer büyük bir yatırım yapacak bütçe yoksa bu işi zaman yaymak ve sabırlı olmak gerekir.

Hangi durumlar site trafiğinin artmasını sağlar?

Bir internet sitesinin trafiğini artırması genel olarak,

  • İhtiyaç gideren, hayatı kolaylaştıran veya problem çözen bir servis sunabilmesi,
  • Düzenli olarak girilen içeriklerin zaman içerisinde genişleyen bir okuyucu kitlesi tarafından takip edilmesi,
  • Arama motorlarında arana kelimeler veya kelime öbeklerine yönelik olarak ziyaretçiye faydalı bilgiler sunan içeriklerin bulunması,
  • Fotoğraf, video, yazı vb. içeriklerin ziyaretçiler tarafından girildiği içeriklerin bulunması

gibi faktörlerine bağlıdır.

Site ziyaretçilerinin artma hızı genel olarak site içeriğinin veya sitede verilen hizmetin ya da sunulan ürünün kalitesiyle doğru orantılıdır. İçerik ne kadar kaliteli ve ilgi çekici ise kendi kitlesi tarafından o kadar hızlı şekilde benimsenecek ve etrafa yaygınlaşacaktır.

İnternet trafiğini artırmak isteyen her yayıncının temel hedefi ziyaretçilerin tekrar gelmek isteyeceği bir site yapmaktır.

Blog yazarları olarak daha fazla trafik için ne yapabiliriz?

Blog yazarları için trafiği artırmanın yegane yolu düzenli olarak içerik girmektir. İçerik girerken de potansiyel ziyaretçiler için faydalı olacak bilgiler verebilmeli ya da ziyaretçilerin sitede keyifli zaman geçirmelerini sağlayacak içerikleri bulundurabilmeliyiz.

İstikrarlı bir biçimde girilen, içerik kalitesi yönünden tatmin edici, iyi organize edilmiş ve rahat gezinim imkanı sunan bir site yaratıp bu siteyi devam ettirebilme dirayeti gösterebiliyorsanız trafiğinizde zaman içerisinde mutlaka yukarı yönlü bir trend yakalayacaksınızdır.

Yukarı yönlü trendin temelinde sitenin büyümesi, yavaş yavaş bir marka değeri oluşturmaya başlaması, arama motorları gözünde itibarının artması gibi sebepler yatar. Bununla birlikte, başka sitelerden sizin sitenize veya bazı yazılarınıza link almaya başlarsınız. Ücretsiz şekilde link alabilmeyi başarmak, siteniz için en kıymeti kazanımların başında gelir çünkü bu şekilde sitenizin popülaritesi ve güvenilirliği artacaktır. Ve tabii ki sitenizi beğenip geri gelen ziyaretçileri de önemsemelisiniz. Bu ziyaretçiler doğrudan trafik sağlar ve sitenizin ismini ezbere biliyorlar demektir. Bir nevi okuyucularınızdır da denebilir.

Netice itibarıyla, sabırla ve ziyaretçi memnuniyeti gözetilerek girilen içerikler orta ve uzun vadede mutlaka size artan ziyaretçiler olarak geri dönecektir. Sitemizi bir marka ve içeriklerimizi de ürünlerimiz olarak görüp buna göre marka ve ürün yönetiminin doğruları neyse onları uygulamaya çalışmalı ve bu konuda özenli tutumumuzu uzun vadede devam ettirmeliyiz.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir