İnternet Sitesi Sahibi Olmanın Faydaları

internet sitesiİnternet günümüzde elektrik, su kadar elzem bir ihtiyaç haline gelmeye başladı. İnternet olmadan pek tabii yaşayabiliriz ancak internetin bize sunduklarıyla birlikte yaşamımızda farketmediğimiz seviyelerde internet kullanımı mevcut hale geldi.

Bireysel olarak interneti hangi amaçlar için kullandığımız düşünecek olursak bazı internet kullanma sebepleri;

  • haberleşme
  • bilgi veya veri transferi
  • sipariş iletme-alma
  • eğlence

şeklinde sıralanabilir.

İnterneti kullanabilen cihazların yani bilgisayar ve cep telefonlarının zaman içerisinde kullanımlarının artmasıyla internet de günlük hayatın vazgeçilmezlerinden birisi haline geldi. Bu süreçte bireylerin gerçek dünyanın yanında bir de sanal dünyada varlıkları oluşmaya başladı.

Başlarda bu varoluş süreci rumuzlar üzerinden ve sınırlı bilgilerle yapılıyorken mevcut durumda gerçek kişisel bilgiler ve fotoğraflar üzerinden devam etmekte.

Sanal Varoluş İçin Yöntemler

Eğer sanal ortamda “Ben de varım.” demek istiyorsanız bunun farklı alternatifleri mevcut. Sosyal medya bunlardan en kolay ve sosyal olanı şüphesiz. Ancak bu yazıda değinmek istediğim esas konu, her ne kadar etkileşim anlamında etkili araçlar sunsa da sosyal medyanın tamamiyle bireysel veya tüzel olarak kendi kendinizi ifade edebileceğiniz bir internet sitesinin yerini tutamayacağıdır.

İnternet Sitesini Ön Plana Çıkaran Hususlar

İnternet sitesi herşeyden önce tamamiyle size ait bir sanal mülktür. Tasarım ve içerik olarak dilediğiniz şekli ve içeriği sunabilirsiniz. Bireysel veya tüzel olarak farkınızı ortaya koymak, mesajlarınız iletmek ve aracısız olarak doğrudan iletişim kurmak için en ideal yöntemlerden birisidir.

Sosyal medyada görsel ve tasarımsal olarak belirli kısıtlara tabi olursunuz, bazı sitelerde ekleyebileceğiniz içerik uzunluğu veya türü belirlidir ve değiştirme şansınız yoktur. Yani başka kurallara tabi olursunuz. Ancak kendi sitenizde kuralı kendiniz koyarsınız ve içeriği tamamen siz yönetirsiniz, ayrıca görsel olarak da sınırsız bir özgürlüğünüz vardır.

Görsel ve içerik boyutunun yanında internet sitesi sahibi olmak, bireysel veya tüzel olarak kendinizi diğerlerinden farklı kılmanın en güzel yöntemlerinden birisidir. Bir firmanın internet sitesi varsa ve içeriği ziyaretçiyi tatmin edecek seviyede ise firmaya olan güvenimiz artacaktır, iletişim bilgilerinden ona ulaşmamız kolaylaşacak ve farklı konularda soru sorma veya fikir danışabilme imkanımız ortaya çıkacaktır. Tüm bunlar marka algısında pozitif etki yaratacak unsurlardır. Bunun bir adım ötesinde farklı yazılımlar vasıtasıyla ziyaretçi etkileşimi bile kurulabilmektedir. (ör: sipariş, rezervasyon vb.)

Bireysel olarak da durum benzer bir etki yaratacaktır. Ticari amacınız olmasa bile bir internet sitesi sahibi olmak sanal varlığınızı yaratmak açısından iyi hissetmenizi sağlayacak, bilgi ve görüşlerinizden diğer insanların da faydalanmasına olanak sağlayacaktır.

Nereden başlayabilirim?

İnternet sitesi sahibi olmak üzere bir karara vardıysanız veya zaten bu yönde önceden beri bir isteğiniz mevcut ise İnternet Sitesi Kurmak İçin Yapılması Gerekenler yazısını okuyabilirsiniz.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir