İnternet için yeterince analitik misiniz?

İnternet sitesi sahibi olmak başlı başına bir uğraşı olsa da sitenize veya blogunuza ilişkin verilerin takibi de en az site sahibi olmak kadar önemlidir. Sitenizin mevcut verilerinin analizi ve geleceğe yönelik olarak sitenizi yönlendirme ve strateji belirleme için de farklı kaynaklardan verilerin etkin bir biçimde kullanılması gerekir.
google trifecta
Google site ve anahtar kelimeleri üzerine ücretsiz hizmetler sunmaktadır. Bu hizmetler içerisinde 3 tanesi ön plana çıkar. Google Trifecta ismi verilen bu üçlü ile sitenize yönelik denemeler yapabilir, verileri ölçümleyebilir ve site yönetimini gerçekleştirebilirsiniz.

Google Trifecta = Google Webmaster Tools + Google Analytics + Google Website Optimizer

Google Webmaster Tools: Google Site Yöneticisi Araçları

Web Yöneticisi Araçları, Google tarafından sunulan ve Google Arama sonuçlarında sitenizin nasıl yer aldığını izlemenize ve yönetmenize yardımcı olan ücretsiz bir hizmettir. Sitenizin, Google’ın arama sonuçlarına dahil edilmesi için Web Yöneticisi Araçları’na kaydolmanız gerekmez. Ancak kaydolmanız, Google’ın sitenizi nasıl gördüğünü anlamanıza ve arama sonuçlarındaki performansını optimize etmenize yardımcı olabilir.

Google Analytics

Google Analytics ile web sitenize yönelik yönlendirme, organik arama ve doğrudan trafik analizleri yapabilirsiniz. Siteizde anlık veya geçmişe dönük olarak trafik durumunu, ziyaret sürelerini ve sayfalar arası geçişleri gözlemleyebilirsiniz.

Google Website Optimizer: Google Denemeler

Bir web siteniz varsa, kullanıcılarınızın tamamlamasını istediğiniz işlemler (ör. satın alma, bir bültene kaydolma) ve/veya iyileştirmek istediğiniz metrikler (ör. gelir, oturum süresi, hemen çıkma oranı) vardır. İçerik Denemeleri sayesinde, açılış sayfasının hangi versiyonunun dönüşümlerde (diğer bir deyişle, hedef olarak ölçtüğünüz tamamlanmış işlemlerde) veya metrik değerinde daha fazla artış sağladığını test edebilirsiniz. Bir açılış sayfasının en fazla 10 varyasyonunu test edebilirsiniz.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir