İnternet İçin Güvenli Şifre Oluşturma

İnternette üyelik gerektiren servislerde kullanıcı adı ve şifre bilgileri girerek kayıt oluruz. Kayıt olduğumuz servis içerisinde pek çok kişisel bilgiyi kaydedebilir ve çeşitli paylaşımlarda bulunabiliriz. Paylaşım seviyesi ne olursa olsun sonuçta hiç kimse kişisel verilerinin çalınması veya hesabının istenmeyen kişilerin kontrolüne geçmesini istemez.

Bu durumla karşılaşmamak için de bazı tedbirleri almak kullanıcıların kendisine düşer. Bu tedbirlerden ilki de güvenli bir şifre oluşturmaktır. Hacker ve zararlı yazılım dünyası yıllar içerisinde gittikçe daha çok gelişiyor ve her geçen gün bilgi güvenliği adına alınması gereken önlemler artıyor. Kullanıcılar olarak bizler de bireysel seviyede bilgi güvenliğini artırmaya güvenli şifreler oluşturarak katkıda bulunabiliriz.

Güvenli Şifre Kriterleri

Güvenli şifrelere yönelik olarak genel kriterleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

  • Minimum 8 karakterden oluşmalıdır.
  • Doğum tarihi, ardışık sayılari basit kelimeler vb. kırması ve tahmini kolay şifreler olmamalıdır.
  • İçerisinde küçük harf, büyük harf, rakam ve sembol olacak şekilde bir kombinasyon yapılmalıdır.
  • Belirli periyotlarda da değiştirilmelidir.

Otomatik Güvenli Şifre Oluşturucu

Altta internetten bulduğum ve biraz kendime göre modifiye ettiğim güvenli şifre oluşturucusuyla şifre oluşturabilirsiniz. Oluşan şifre tam olarak yukarıda belirttiğim kriterlere uygun olmayabilir yani küçük harf, büyük harf, rakam ve sembol kriterlerinde eksik kalan olabilir, dilerseniz kendiniz eksik kalan bileşeni ekleyebilirsiniz. Oluşan şifre hatırlaması zor ve anlamsız gelebilir. Dilerseniz hatırlaması kolay olacak şekilde kendinize göre ufak revizeler de yapabilirsiniz.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir