İngilizce bilmenin faydaları nelerdir?

İngilizce günümüzde en çok kullanılan diller arasındadır. Uluslararası geçerliliği en yüksek olan dillerden bir tanesi ve belki de birincisidir. Kullanım alanı çok geniş olduğundan şüphesiz bilgi edinme ve iletişim kurma gayesi taşıyanlar için önemi çok yüksektir.

İngilizce’nin İş Alanındaki Faydaları

İngilizce iş dünyasında da kullanım oranı en yüksek olan dillerden biridir. Farklı ülkelerden insanların anlaşmak için kullandığı en öncelikli dil olması sebebiyle iş yazışmaları, siparişler, ödeme yazıları, randevular veya toplantılar gibi konular özelinde kullanılabilmektedir. Bununla birlikte, bazı bilgisayar programları uluslararası nitelik taşıyan firmalarda İngilizce olarak kullanılır. (ör. Microsoft Office) Tüm bu sebeplerden ötürü iş dünyasında İngilizce bilmek iş potansiyelinin artması ve daha nitelikli işlerin bulunmasında etkin bir rol oynamaktadır.

İngilizce Bilmenin Eğitim Alanındaki Faydaları

Dünyada var olan bilimsel çalışmaları ile yazılı ve görsel bilgi paylaşımlarının önemli bir bölümü İngilizcedir. Bu sebeple bilimsel olsun veya olmasın yeni bir şeyler öğrenmek isteyen veya kendisini bir alanda geliştirmek isteyen kişiler için İngilizce bilmek oldukça geniş bir bilgi havuzuna erişebilmek manasına gelecektir. İnternetin bilgiye erişimi kolaylaştırmasını da buna eklersek İngilizceye hakim bir kişinin interneti kullanarak istediği bilgiye ulaşması ve bu sayede kendini geliştirmesi oldukça kolay olacaktır.

İngilizce Bilmenin Keyifli Zaman Geçirmek İçin Faydaları

İnternet ve mobil çağında insanların eğlence ve keyifli zaman geçirme alışkanlıkları da değişiyor. Daha çok insan gün geçtikçe daha çok zamanının internette ve/veya cep telefonunda geçiriyor. Filmler, diziler, komik videolar, karikatürler, eğlenceli resimler, capsler vb. görsel unsurlar artık hayatımızın içinde daha çok mevcut. Türkçe olarak tabii ki pek çok kaynaktan bunlara ulaşmak mümkün ancak İngilizce bilenler için ulaşılabilecek bu görsel unsurlar çok daha fazla olacaktır. Basit bir örnekle açıklamak gerekirse çok komik bir video veya çok beğeneceğiniz bir dizi düşünelim. İngilizce bilmeyen birisi bunları anlayabilmek için altyazı veya Türkçe seslendirmeye ihtiyaç duyar. Ancak, İngilizce bilen bir kişi altyazı veya Türkçe seslendirmeye ihtiyaç duymadan orijinal şekilde bir video, film veya bir diziyi izleyebilir. Benzer şekilde yabancı şarkılardan da bahsetmek mümkündür. Bir şarkının İngilizce sözlerini bilmek ve o şarkıyı anlamak İngilizce bilen bir kişi için yeterli olurken, İngilizce bilmeyen bir kişi şarkıda ne dendiğini anlamak için Türkçe tercümesine ihtiyaç duyacaktır.

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir