İçeriğinizi kopyalayanlardan nasıl faydalanılır?

Web siteniz veya blogunuzda paylaştığınız bir yazınızın bazen başka bir sitede aynen yayınlandığına şahit olabilirsiniz. Buna teknik olarak “içerik kopyalanması” denmektedir.

İçerik kopyalayıcısı ne yapar?

Bir içerik kopyalayıcısı, sizin uzun bir çalışma sonrası üzerinde emek vermiş olduğunuz bir yazınızı aynen kendi sitesinde veya blogunda sanki yazı kendine aitmiş gibi yayınlar. Normal şartlarda internette başka bir kaynaktan alıntı yapmak olağan bir durumdur fakat böyle bir eylem sonrasında etik olarak bilginin kaynağına bağlantı (link) verilmesi gerekir. İçerik kopyalayıcısını normal bir internet yayıncısından ayıran en önemli özellik budur. Yani kopya bir içerikte “alıntı” değil “orijinal yazı” aynen vardır ve yazının kaynağına bağlantı yoktur.

Kopyalanan içerikten kendime nasıl fayda sağlarım?

Başka bir sitede aynen yayınlanan bir yazınızdan kendinize fayda sağlamanızın en akıllıca yöntemi yazınızın içinde sitenizde başka bir sayfaya ya da yazıya bağlantı (link) vermektir. Bu şekilde yazınızı kaynak koduyla birlikte veya bot aracılığı ile aynen kopyalamış olan siteden backlink kazanmış olursunuz. Arama motorları artık kopya ve orijinal içeriği ayırt edebildiğinden sizin yazınızın arama motoru önceliğine zeval de gelmeyecek ve bir amatör internet yayıncısından sitenize popülarite aktarılmış olacaktır.

İçerik Kopyalanmasına Bir Örnek

İçerik kopyalanmasını bir örnekle açıklayalım. Aşağıda aynı yazının iki farklı sitede aynen yer aldığını göreceksiniz. İlk bağlantıda benim sitemde yer alan orijinal versiyonu, ikinci bağlantıda da kopya versiyonu görebilirsiniz.

Orijinal İçerik: http://www.ozhandonder.net/internet-sitesi-kurmak-icin-yapilmasi-gerekenler

Kopya İçerik: http://reyis.net/internet-sitesi-kurmak-icin-yapilmasi-gerekenler/

Yorum Ekleyin veya Soru Sorun:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir